Çİftler Arasındaki İlişki Sorunları

çiftler arasındaki ilişki sorunları

Çiftler arasındaki ilişki sorunları ilişki terapisinde ele alınan ana konulardan bir tanesidir. Evli çiftlerin veya bir ilişkiye başlamış ancak bazı sorunlar yaşayan sevgililerin ilişkilerinde yaşadıkları sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin soru işaretleri olabilmektedir.

Çiftler arasındaki ilişki sorunları sürekli olarak devam eder mi sorusu çiftler için sürekli bir endişe kaynağı olabilmektedir.

Çiftler arasındaki ilişki sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla da farklı kaynaklardan bilgiler edinilmeye çalışıldığı görülmektedir. Bu anlamda bakıldığında çiftlerin yaşadıkları ilişki sorunlarına pratik olarak uygulanabilecek çözümlerin başında eşler arasındaki iletişimin geldiğini bilmektedir. Yani iletişim evlilik ilişkisi veya sevgili ilişkisinde hem sorun kaynağı olarak hem de sorunun çözümü noktasında oldukça büyük bir öneme sahip olan geniş bir kavramdır.

Bu yazıda çiftler arasındaki ilişki sorunları başlığı altında eşinizle veya partnerinizle kuracağınız iletişimde dikkat etmeniz gereken bazı pratik tavsiyelere yer verilmektedir. Yazıyı okuduktan sonra kendi ilişkinizle ilgili cevaplanmasını istediğiniz sorularınız da olursa sayfanın sonunda yer alan alana sorunuzu yazabilirsiniz.

Bu makalede bir ilişki kurarak bir araya gelen kişilerin, ilişkilerinde tatmin olmadıkları yönleri tedavi etmede kullanabilecekleri bazı iletişim teknikleri anlatılmaktadır. Öncelikle bilinmesi gereken şey şudur:

“Eşinizle sağlıklı ilişki için yeni bir dile ihtiyacınız yok. Sadece biraz beceri ve becerikli olmaya biraz istek.”

Beden Dili

Evli insanlar birbirleri ile çok farklı yollarla bağlantı kurarlar. Bu yollar her zaman direk yollar değildir. Beden dili doğrudan iletişim kurulmayan yolların başında gelir. Çoğu zaman eşinizin bedenine baktığınızda sesini duymasanız bile, ne demek istediğini, ne hissettiğini anlarsınız.

Örneğin eşiniz kollarını ve bacaklarını çaprazlamasına birbirine bağlamış bir şekilde karşınızda duruyorsa, aranızdaki ilişkinin çok iyi olduğu söylenemez. Bu içgüdüsel bir şeydir.

Olumlu bir örnek: karşınızdaki kişi bacağıyla sizin bacağınıza hafifçe çarpıyorsa, gözlerinizin içine bakıyorsa sizden hoşlandığı anlamına gelir. Ayrıca kolunuzu ve sırtınızı okşuyorsa, dokunuyorsa, espri yapıyorsa size karşı sıcak hissettiğini düşünebilirsiniz. Öğrencilik yıllarımda bir fizyoloji çalışması duymuştum; insanların bulundukları ortamda hoşlandıkları birisi varsa burunlarında hafif (hissedilmesi biraz zor) bir gıdıklanma oluyormuş, kalabalık bir ortamda dahi bu duyum oluşuyormuş. Eğer bu araştırma doğruysa bu bulguyu da beden dili iletişimine dahil edebiliriz.

Yani sevgilinizin sizin için doğru kişi olup olmadığını anlamak istiyorsanız o yanınızdayken burnunuzun gıdıklanıp gıdıklanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Daha Açık Konuşun

Çoğu zaman ilişki içinde olduğumuz kişilerin daha çok ne demediğine odaklanırız ve bu tahminlerimiz üzerinden tartışmayı sürdürürüz. Eğer eşler zihin okuyabiliyorlarsa bunda bir sorun yoktur. Ancak kesin olarak biliyoruz ki zihin okumak normal insan yetileriyle yapılamayacak olağanüstü bir şeydir. Bu nedenle ilişkide bir zihin okuyucu gibi davranmaya çalışan eş, problemin önemli noktalarını kaybedebilir. Bu tutum durumun daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir.

Önerimiz; ortada olan, görünen şeyler üzerinden birbirinizle iletişim kurun. Kişilikleriniz üzerinden birbirinizi itham etmeyin. Elbette uzun süre bir arada yaşayan insanlar birbirlerinin tutumlarını davranışlarını tanırlar, ne anlama geldiğini bilirler. Ancak ilişkide kötü giden bir şey varsa bu birbirini tanıma pek de işe yaramamaktadır. İlişki terapisindeki tecrübeler göstermektedir ki, eşler arasındaki iletişim bozulduğu zaman tutum ve davranışların anlamlarını yanlış yorumlama artmaktadır.

Derinliklerinize İnin

Çiftler arasındaki ilişki sorunları iletişim becerileri kullanılarak çözülebilmektedir. Yani iyi bir iletişim ilişki için hayatîdir. Eğer içinizde olan duygu ve düşüncelerinizi eşinizle paylaşmazsanız aranızdaki muhabbet çabuk yıpranabilir.

Eşinizle duygusal paylaşımlarda bulunun.

Onun davranışlarına –küçük şeyler dahi olsa– karşı hissettiklerinizi ifade edin. Söylesem ne olur, söylemesem ne olur düşüncesinin sizi engellemesine izin vermeyin. Bu tür düşünceler basit ve sıradan gibi görünebilir ancak bu ve bunun benzeri onlarca düşünce bir araya geldiğinde insan ruhunda önemli bir yer tutmakta ve kişinin tutumlarını, davranışlarını şekillendirmektedir. Ne yazık ki bu durum gündelik yaşantıda fark edilmez.

Net Olun

Anlatmak istediğiniz her şeyi bütün açıklığı ile anlatmak çok kolay değildir. Bunu denemeye kalktığınızda bir sürü içsel engellemeyle karşılaşırsınız. Ancak çözüm bulmak demek bütün komplekslere rağmen engelleri aşmak demektir. Eşlerden birisinin canını sıkan bir durum olduğunda, bu can sıkıntısını yargılamayın (–nasıl böyle düşünürsün, yanlış düşünüyorsun gibi…), nedenlerini bulmaya çalışın. Eleştirici olmayan bir tutumla yaklaşın birbirinize. Tıpkı bebeklerinize, çocuklarınıza yaklaştığınız gibi. Hatta bazen birbirinizi yalnız bırakın. Bütün sıkıntı veren konular çözülmek zorunda değildir. Ancak ortaya gelmeyen konunun sürekli bir sorun kaynağı olmasına izin vermeyin.

İyi Bir Dinleyici Olun

Ön yargılar insanların birbirlerini dinlemelerindeki en büyük engellerdir. Çiftler arasındaki ilişki sorunları incelendiğinde hemen hemen bütün çiftlerde gözlenen ve yanlış olan ortak tutumun şu olduğu görülmektedir:

“Dinlememe ne gerek var, ne diyeceğini biliyorum”.

Çözümün ve ilerlemenin önündeki en büyük engel bu tutumdur. Karşınızdaki insanın dilinden çıkan kelimelere şefkatle yaklaşın, birbirinize saygı gösterin ve dinleyin. Sadece dinlemek bile insanlarda ciddi tutum değişikliklerine neden olmaktadır.

Bireysel Farklılıklarınıza Saygı Gösterin

Bütün konularda hemfikir olduğunuz bir ilişki çatışmadan uzak gibi görünse de çok sıkıcıdır. Her gün aynı elbiseyi giymeyi basitlik olarak gören insan, her konuda aynı fikirde olmayı ise çok önemsemektedir. Bu apaçık şekilde insanın çatışmadan uzak durma isteği ile ilgilidir ki insan bunu kaldıramayacağını, bu çatışmalı durumla baş edemeyeceğini düşünür. Sorun çözme becerisi gelişmemiş, yaşam becerileri zayıf olan bir insanın isteğidir bu. Çatışma ilerleme için gerekli olan bir durumdur. Değerlerinizi zorlamayan, yaşantınızı ciddi anlamda zora sokmayan farklılıkları kabul etmeye çalışın.

Bütün bu becerileri bir anda edinmek mümkün değildir. Bu becerilerin sınırı yoktur ve geliştirilebilirler. Önemli olan başlamak için ertelememektir. Yinede unutulmamalıdır ki, başka derin psikolojik sorunlar varsa, kişilik ile ilgili daha derin çatışmalar varsa bu becerileri geliştirmek hiç de kolay olmayacaktır. Hatta bazı durumlarda bunu kendi kendine yapmak hiç mümkün olmayacaktır. Bu durumda bireysel psikoterapi ya da evlilik terapisi çiftlere yardımcı olabilmektedir.

İlişkiniz kötüye gittiğinde ilişki terapistine gelmeden önce yapabilecekleriniz:

– Hiçbir zaman önemli bir tartışmayı akşam ya da gece saatlerinde yapmayın. Çünkü çok yorgun olacaksınız. Vücudunuz halsiz ve gergin olacak. Rahatsız olunan konuyu daha rahat ve dinlenmiş olduğunuz bir zamanda konuşun. Özellikle alkol ve benzeri maddelerin etkisi altında iken kesinlikle tartışmayın.

Eğer ilişkide olduğunuz erkek duygusal yönden açılmaktan nefret ediyorsa, veya konuşmakta iyi değilse, tartışma esnasında sık sık bağırıyorsa on dakika kuralını çalıştırabilirsiniz. Bu kural tartışma konusunu sakin bir şekilde, bir arada tartışmaya oturmanızı ifade eder. Bu kurala göre her birinizin duygu ve düşüncelerini savunması için yada birbirinizin davranışları hakkındaki hislerinizi paylaşmanız için on dakikanız vardır. Eşler konuşma süreleri içinde birbirlerinin sözünü kesmemeli, yemin etmemeli, bağırmamalı, küfür etmemeli veya hışımla ortamı terk edip gitmemeli. İki eşte on dakikayı kullandıktan sonra isterse başka bir on dakika daha kullanabilir. Ancak bu tartışmanın on dakikalar boyunca sürüp gitmesine yol açmamalısınız. Söylemek istedikleriniz bitmemiş olsa bile süreyi çok uzatmayın.

Özellikle erkekler için, duygusal yönden kapalıysa, kendini açmıyorsa lafın uzayıp gitmesi onları sıkacaktır ve sabretme imkânları kalmayacaktır. Bu nedenle duygularını açmakta zorlanan erkeğe onunla sadece toplam kaç dakika konuşacağınızı söyleyin ve bu süreye gerçekten uyun. Bu sürenin sonunda birlikte bir şeyler yiyebilirsiniz. Bir insana kendisiyle kaç dakika konuşulacağının söylenmesi ilk etapta saçma gelebilir. İşe yaradığını göreceksiniz.

– Durumdan çok hoşnut olmasanız da, her şey çok iyi gitmiyor olsa da birbirinize daha saygılı ve en önemlisi hoşgörülü olun. Tıpkı bir anne-baba gibi.

Daha sık teşekkür edin.

Ne zaman bir ilişki terapistine gitmeniz gereklidir?

– Eşlerden birinin çok emniyetsiz tutum ve davranışları varsa veya kıskançsa ve bu ilişkiyi yıkıyorsa;

– Eşlerden biri veya ikisi de aşırı kaprisli ise ( kapris: düşüncesizce aşırı isteklerde bulunarak şımarmak, huysuzluk etmek )

– Duygularınızı birbirinize açamıyorsanız, düşüncelerinizi kavgaya varmadan tartışamıyorsanız, kavgaya varsanız bile birbirinizi affedemiyorsanız,

– Aynı konular sürekli olarak aranızda tartışma konusu oluyorsa,

Eşlerden biri sürekli mutsuzsa,

– Seks yapmayı bıraktıysanız (hiç yapmıyorsanız veya sizi rahatsız edecek derecede ara verdiyseniz)

Orjinalinden derleyen: Psikolojik Danışman K. Burak SALİMOĞLU

İlişki Sorunlarınız İçin Arayın

Eşiniz veya sevgilinizle aranızda ilişki sorunları varsa bilgi almak için arayabilirsiniz.

 

“Çİftler Arasındaki İlişki Sorunları” için 98 yanıt

uzun zamandır beni sıkıntıya sokan bir durum var.Bunu her seferinde aşacağımı düşünüyordum ama nafile .ordan bakıldığında belki zor bir problemmiş gibi görünmüyor ama beni çok yıprattığı kesin.evleneli 10 ay oldu .her gün eşimin ailesi kahvaltı yada akşam yemeği için bizi arar ve evlerine çağırır. Ne kadar bahane yaratsanız nafile dinlemezler. oraya gitmemek için illa ki misafirlerimizin olması gerekiyor .son günlerde eşim sürekli internetle uğraşıyor bana hiç yardımcı olmuyor eve gelir gelmez uyuyana kadar netin başında bu durumda canımı çok sıkıyor onu netten nasıl uzaklaştıracağımı bilmiyorum .Ayrıca aşimin ailesine nasıl hayır demem gerektiğini de bilmiyorum lütfen bana yardım edin .cevabınızı bekliyeceğim

Merhaba,
Evlilikle ile ilgili en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi…”eşim bana ilgi göstermiyor” problemidir….Öncelikle söylediğiniz bu durumun gerçekçiliğini belirlemek lazım…Bütün bir gece uyuyamadım deriz ama aslında gecenin sadece ufak bir bölümünde uyumamışızdır, ancak bize uzun bir zaman gibi gelir…( uyku ile yapılan deneyler bunu ispatlamıştır). Bunun gibi bazen şikayet ettiğimiz konular tam da bizim dediğimiz kadar değildir…Bunu saat olarak belirlemeniz gerekir ( dün şu kadar saat orada oturdun ve benimle şukadar konuşmuşsun diyebilmelisiniz (bunu söyleyebilmek için kayıt tutmanız gerekmektedir.) . Ayrıca eşinizin size yardım etmediğini belirtmişsiniz: her ailenin kendi iç işleyişi vardır…genelde yapılan hata, tv dizilerinden yada çevreden duyduğumuz erkek modeli ile yada kadın modeli ile eşlerin birbirini kıyaslamasıdır…Bunun kesin bir doğrusu yoktur…eşler birbirlerine hangi işlerde ve ne kadar yardım yapar bu kültüre göre aileye göre değişir. Bunu eşinizle açıkça paylaşıp bu konuda ortak bir yolu bulmanız gerekir, ancak eşinizden gelen cevapları gerçekçi bir gözle dinleyin, ona da hak verin…tamamen sizin dediğiniz herşeyi kabul etmesini beklemeyin…Önemli başka bir nokta da şudur: eşiniz internetle uğraşırken siz de kendinizle ilgili başka bir şey yapabilirsiniz…kitap okumak, yazmak, film izlemek yada bilgisayarda sizin işiniz olabilir, bilgisayarı ondan teslim alın…sıra beklesin eşiniz…
Kayınvalideniz ile ilgili konuya gelince…kayınvalideniz de sizi rahatsız eden bir şeyler varsa ( yani gerçekten geçimsiz birisi ise ), bunu uygun bir dille anlatabilirsiniz…Uygun dil nedir derseniz, ben kendimi ……..hissediyorum, sizi de kırmaktan korkuyorum…….yapsak nasıl olur……vb. sert olmayan cümleler. Kendinizle ile ilgili bir uğraşınız olduğu zaman ( yukarıda bahsetmiştik ), kayınvalidenize her akşam gitmenize de gerek kalmayabilir…

merhabalar,
biz eşimle ikinci evliliklerimiz yapmaktayız ,ikimizinde diğer eşlerden 1 tane kız cocugu bulunmakta
fakat eşimle çok problem yaşamaktayız sürekli eşim beni izinli güğnlerinde kızınla aynı ortama koyuyor kızı varken benimle aynı odada bie yatmıyor,yatsada sabah kalkıp salona kacıyor,benim kızım içinse hiç bir etkinlik yapılmıyor düşünülmüyor hep onun kızı ön planda çok bunaldım her an boşanabilirim karar aşamasındayım ,güzellikle söyledim olmuyor ,çok çiddi kavga ettim olmadı,ne yapmam gerek desemde aynı 1 senedir evliyiz benim aileme bir kere gidildi onunkine on ve beni gene ailesine gitmeye ve kızımı görücem diye zorluyor daha bir kere benimle tatile gitmedi hep kızı kızı nefret ettim artık ailesindende kızındanda

çok daraldım ,bunlardan uzaklaşmak için ist konyaya geldik ama gene aynı ben çözüm bulamıyorum boşanmak çözümse yapıcam artık ruh sağlığım bozuldu 1 yıldır anksiyete tedavisi görüyorum pank atak eşimden önce hiç bir sorunum yoktu onunla olduğumdan beri deli gibi oldum ağlıyorum,sinirliyim sürekli asabiyim ,hırçınlaştım efexsor kullandım panik ataklarım gecti ilaç bırakma aşamasındayım ama ne yapacagımı bilemiyorum adam aynı aynı kendimi yedim bitirdim bu ilişkide durursam sanırım akılımı kaybedicem yada kendime bir şeyu yapıcam yada ona

Merhaba,
Boşanmış iki çiftin evlendiklerinde en büyük engellerinden bir tanesidir bahsettiğiniz durum. Eşler bir türlü normal bir yaşantı kuramazlar. Sürekli eskiden kalma hatıralar yada alışkanlık tarzları eşlere sıkıntılı zamanlar yaşatır. Boşanıp evlenen çiftlerde, eski eşlerden olan çocukları kötü yönde etkilenecek endişesi ile normal davranamama en sık karşılaşılan davranıştır. Mesela anne yada baba eski eşten olan çocuğa kızamaz ( darılır, yanlış anlar, üvey anne yada baba konumuna düşerim diye ), öfkesini dile getiremez, onu diğer çocukların önüne geçirmesi gerektiğini hisseder. Halbuki gerçek bir aile olabilmek, bütün doğal duyguların serbestçe yaşanmasını gerektirir. Üvey anne-babalar yeni bir aile ile yeni bir yaşam tarzı, yeni alışkanlıklar, yeni dostluk ve akrabalıklar kurduklarını bilip, yeni yaşantılara açık olmalılar. Çocuklar asıl o zaman doğal bir aile ortamına kavuşacaklardır. Sizin durumunuzda belki yapılabileceklerden biri kızı ile sizin daha yakın bir ilişki kurmaya çalışmanız olabilir. Kızları birbirinizin hayatından uzaklaştırmak da çok doğru bir çözüm yolu değil. Çünkü böyle olduğu zaman, ebeveynlerden biri, yeni kurduğunuz aile ortamınızın yanı sıra, eski aile ortamı ile ilgili tutum ve davranışlarını sürdürmeye mecbur kalacaktır. Eşinizin bahsettiğiniz davranışının haricinde başka bir davranışından şikayetçi değilseniz, şimdiye kadar kullandığınız yollardan daha farklı bir yolu kullanmanız ve bundan sonra her şeyi bitirmenizin daha güzel olacağı kanaatindeyim ( örneğin terapi yardımı almak ). Ancak ilişki içerisinde kendinizi baya örselemişsiniz anladığım kadarıyla, çünkü şehir değiştirmek, ilaçlı tedaviyi gerektirecek kadar kendini kötü hissetmek…Bunlar kişinin toparlanmasını zorlaştıran anılar…Sağlıcakla kalın…

merhaba benim adım m.k. 24 yaşında erkeğim.
bundan 3 yıl önce bir dekor atölyesinde işe başladım. aradan bir yıl geçti ve 32 yaşında bir kız işe başladı. sonra aramızda cinsel yakınlaşma oldu bu gündelik olarak 1 yılı buldu. sonra birden bire aramız soğudu. benden kaçmaya başladı ama işin tuğaf tarafı çok eskiden babası onu taciz etmiş bana bunu söylüyor. ama bekaretini ben aldığım için ona hep yakın davranıyorum şimdi onunla beraber ortak ve yalnız sürdürdüğümüz bir atölye var o başka bir erkekle çıkıyo ama maillerine baktığımda ise bambaşka bir erkekle cinsel yazzşmalar var. bana onu kirlettiğim için nefret ettiğini söylüyo arada öpüp fazla olmasada yakınlaşıyoruz ben onu seiyorum. ne yapıcam nasıl davranıcam bilemiyorum kafayı yemek üzereyim.

madem ben seni kirlettiğim için benden nefret ediyorsun neden başlasıyla bu tarz dialoglara giriyor.
madem benden tiksinirken hem ortak ir atölye açıp hemde bana sırnasıyor.
bu konuyla kafam o kadar dolu ki son zamanlarda dediğim tek telime allah’ım bu hayatı sen verdin sen alırsın. bu derdi sen verdin sen derman olasın. ama kafam hala karışık ve ona olan ilim sadece benim cinsel açlığım mı yokse sevgim mi bilmiyorum.

Not: Ailesiylede sürekli görüşüyorum. yemekleri onlarla yiyip. Onlarla yaşıyorum denebilir.

Merhaba,
Bir kadının babasının tacizine uğradığını söylemesi, aynı anda birden fazla erkekle yazışması, görüşmesi, ilişki içinde olması vs. hakkında yapılabilecek tespitler bulunmakla birlikte, sorunuzda sizin sorumluluğunuz dahilinde olan kısım daha önemli. Siz onunla olan birlikteliğinizin cinsel açlığınızla ilgili olup olmadığını merak ediyorsunuz. Bu soruya cevap verebilmek için, onunla yaşadığınız ilişkinin şekli ve hedeflerinize objektif bir gözle bakmak gerekir. İlişkilerin normalliğini belirleyen faktörlerden bir tanesi kişinin kendi değerleri ve bir tanesi de ait olduğu topluluğun (içinde yaşadığı toplumun değer ve kültür dünyası) sahip olduğu değerlerdir. Bu anlamda düşünüldüğü zaman, yazınızdan çıkardığım kadarıyla (yanlış bir çıkarımda bulunuyorsam lütfen dikkate almayın) o bayanın aynı anda birden fazla erkekle ilişki içinde olması sizin kabul edemeyeceğiniz bir durum. Aynı şekilde bu bizim kültürümüzün de kabul etmeyeceği bir durum. Ancak durum böyle olmasına rağmen, yani sizin haricinizde başka 2 erkekle daha ilişkisi olduğunu düşündüğünüz, yaşı sizden büyük bir kadınla (normal şartlar altında cinsler arasındaki yaş farkının önemli olmaması gerekir, ancak sizin yaşadığınız örnekte bu önemli) 1 yıl cinsel ilişki yaşamışsınız, şimdilerde sadece cinsel küçük yakınlaşmalar oluyor, ancak buna rağmen ilişkinizin bir adı yok. Yani evlilik vb. bir resmi yapısı yok. Bu şartlar altında “cinsel açlığımdan dolayı mı onunla birlikteyim” sorusunu siz kendiniz de yanıtlayabilirsiniz.
Sorunuzdaki diğer bir yön için de şunu belirtmek gerekir; bir ilişkide sorumluluk ortaktır. Yani sizin onun bekaretini almış olmanız sadece sizin sorumluluğunuzda olan bir şey değil. Bunda onun da sorumluluğu var. Ancak siz de kendinizi şu açıdan sorumlu görmelisiniz, eğer ilişkinizle ile ilgili herhangi bir resmi boyut düşünmüyorsanız, aranızdaki ilişkiyi sadece cinsel duygularınızı tatmin amaçlı kullanıyorsanız, bu noktada sorumluluğunuz olduğunu bilmeniz ve aranızdaki cinsel yakınlaşmalara son vermelisiniz. Çünkü eğer dediği doğruysa (babasının tacizi) siz de sadece cinsel amaçla ona yaklaşarak onu kullanmış olursunuz. Ayrıca o bayanın anlattığı yine doğruysa ve bütün bunlara rağmen o babasıyla aynı evde yaşıyorsa, kurduğu ilişkiler, sonu gelmeyecek olan dağınık ilişkilerse, kendisine ait dürüst ve düzenli bir aile yapısı kuramayacaksa, ona bu konuda destek olmanız gerekir. Belki küçükken yaşadıkları ile ilgili profesyonel destek alması noktasında onu destekleyebilirsiniz. Bütün bu adımları atmaktansa onunla sadece cinsel anlamda birlikte olmaya devam ederseniz, bu ilişkideki sorumluluğunuzun daha da ağır olacağını bilmelisiniz. Sağlıcakla kalın..

Merhaba, eşimde okb(iki uçlu duygududurm bozukluğu)ve sosyal fobi rahatsızlıkları var.hem aile yapısı ve çevre hem de genetik olarak bu hastalıkları aldığını söylüyor.Ailesi çok garrip,hiç insan görmemiş,tek başlarına adada yaşamış gibiler,k,mseyle iletişimleri yok.Eşim 37 yaşında doktor,ben de hemşireyim.İçine kapalı,konuşmayı arkadaş edinmeyi sevmeyen,soğuk bir yapısı var.Aslında içini açtığında sımsıcak ve dürüst biri ama dışardan soğuk ve kıl görünüyor.Bana hiç hediye almaz,kızını sev demesem sevmez,kabadır,bize vakit ayırmaz,yemeğe çıkarmaz,konuşmaz,arkadaşı yok,akrabalarla araşmaz,ailesiyle bile.Her şeyi söylememi bekler,söylemezsem wcye su bile dökmez,söylediğim zaman da ondan bişey istiyormuşum gibi havalara girer.halbuki wc temizliği giren kişinin kendi görevidir.Ama eşimi seviyorum.hayattan zevk almasak ta beraber,onu seviyorum.Eşimin bu hastalıkları yenmesinde nasıl yarddımcı olabilirim.bu hastalıkların tedaviye pek yanıt vermeyeceğini araştırmalarımdan öğrendim.nasıl başaracağız bunu kim bize yardım eder,lütfen bir çare,nereden gelecekse çare artık gelsin.çok bunaldım.çok teşekkürler

Merhaba,

OKB çok sert mizaçlı bir hastalıktır. Çevresinde yaşayanların rahatsız olduğundan daha fazla rahatsızlığı hastanın kendisi çeker. Takıntılı düşünceleri kişiyi bunaltır. Mantıksız görmesine rağmen ( kompulsiyonları varsa eğer ) takıntılı düşüncelerden kurtulmak için sıraladığı ritüeller iyice sıkıcı olmaya başlar. Tanılamada eksen 1 ve (eksen 2 de kişilik bozukluğu ) olarak kodlanmaktadır.
Ancak sizin sorunuzdaki şikayet konularına genel olarak bakınca bu şikayetlerinizin hiç birinin OKB kaynaklı olmadığı düşünülebilir. Çünkü OKB hastası olmayan, duyguları bastırma şeması olan bir hasta örneğin, aynı davranışları sergileyecektir. Şema dediğimiz zaman, insanın kişilik yapısı içindeki, ona sorun yaşatan yönlerini kastetmekteyiz. Bu yapılar, çocukluk yıllarında, anne-baba etkisiyle gelişirler ve yetişkin yaşamı boyunca devam ederler. Değiştirilmeleri zordur ancak imkansız değildir. Kişi şemalarını etiketlemeye başladığı zaman, yani ona sorun yaşatan davranışının şemalarının etkisiyle oluştuğunu, o hareketi yaptığı anda farketmeye başlarsa, değişim başlamış demektir. Ama kişinin buna öncelikle gönüllü olması gerekir. Tek başınıza sizin onu değiştirmeniz mümkün değil. Eşinizin tedaviye gönüllü olmadığı bir durumda sizin yapabileceğiniz en güzel şey, evde ona sorumluluk yüklemeye çalışmak değil, kendi sorumluluklarınızda değişiklik yapmanızdır Yani sorumluluklarınızdan bazılarını iptal edebilir yada durumu düzeltmeye yarayacak yeni bazı sorumluluklar üstlenebilirsiniz. Örnek olarak, eşinin kendi kıyafetlerini ütülemediğinden şikayet eden bir eş, eşine ütü yapması yönünde sürekli olarak yakınacağına, sadece kendi eşyalarını ütüleyip onunkileri ütüsüz bırakarak başlayabilir. Çoraplarını sürekli sağa sola atan bir eşin çorap aradığında kirli çorabını attığı yerden temizlenmemiş olarak alması ona yetecektir. Önemli olan bu yaptırımları yaparken, birincisi sizin de buna benzer mantıksız davranışlarınızın olmaması vede eşinizin yaptığı olumsuz davranışla orantılı bir karşılık vermeniz gerekir. Yada eşinizi seviyorsanız ve aranızdaki sevginin tamir edici bir gücü olduğuna da inanıyorsanız, o zaman eşinizin kusurlarını affetmekle başlayabilirsiniz. Örneğin bu açıdan bakıldığında ilişkilerde eşlerin sürekli olarak tekrarladıkları belli bazı davranış kusurları vardır. Bu kusurlar her iki eşte de vardır. Kendinizinkilere karşılık onunkileri affedebilirsiniz ( eğer karşılıklı olarak bu olumsuz davranışları düzeltmekte başarılı olamadıysanız ). Affetmekle başladığınızda offlanmalarınızın azaldığını hissedeceksiniz. Ancak bu ikinci seçenek, eşler arasındaki sevginin sorunlardan daha güçlü olduğu ilişkilerde işe yarar. Birbirine saygının kalmadığı ilişkilerde bu yol işe yaramayacaktır. Sağlıcakla kalın

merhaba 3 yıllık bir ilişkim var evlilik düşünüyoruz ama korkuyorum tuhaf bişeyler var anlam veremiyorum adını koyamıyorum malesef yardımcı olursanız memnun olucam sözlenmeden önce bu işin adını koymam lazım artık ya olsun yada bitsin tamamen.. teşekkürler şimdiden iyi geceler.

Merhaba,
Tuhaf bir şey hissediyorum ama adını koyamıyorum dediğiniz noktayı biraz daha açmanızı rica edeceğim. Çünkü nasıl hissettiğiniz, ilişkinizin genel bir özeti vb hususlar hakkında bir şey bilmeden yardımcı olmam mümkün değildir. İyi günler…

erkek arkadaşımla geçmişte büyük hataların üstesinden geldik ve şu an birbirmize güvenmiyoruz devamlı birlikteyiz ki boş kalmayalım.Her gün birlikteyiz evli gibi.Ve ben sıkılmasını istemiyorum.Soruyorum ayrı kalalım biraz falan gibi konuşuyorum başkası olduğunu düşünüyor.ve sıkkılsam seni her an görmek iistemem diye sert çıkıyo ben mi fazla şüpheciyim ?

Merhaba,
Daha evli bile değilken birbirinizi bu kadar yakın takibe almanız elbetteki doğru değil. Özellikle de bunu, “birbirimize güvenmiyoruz” diyerek yapıyorsanız bu tamamen yanlış olur. İlişkinizin geçmişini bilmiyorum fakat şimdiki durum kesinlikle sağlıklı değil. Bu konuyu birbirimizi sıkmayalım, bıkarız, bir süre ayrı kalalım gibi tartışmalarla çözmeniz de zor. Yapmanız gereken biraz oluruna bırakmak….Her gün bir araya gelmeye gayret göstermemek…Bunu nasıl başarıyorsunuz bilmiyorum fakat doğal bazı nedenlerin aranıza girmesi gerekir. Sağlıcakla kalın…

Öncelikle böyle bir paylaşım sağladığınız için teşekkür ederim.
Çok hoşlandığım bir insan çıktı karşıma. Daha 24 yaşındaydı ama epey yaşanmışlıkları vardı. 19 yaşında evlenmiş ve baba olmuş. Bir kaç sene evli kaldıktan sonra evliliğini kendi sonlandırmış. Aldatıldığı, kandırıldığı ve inat uğruna evlendiğinin pişmanlığını yaşadığı için. Ve ben çıktım karşısına. Başta bu durumu kabul ettim, ki çocuk benim için problem değil. Çocuğunun annesinin internet sitesinde bir adresten kontrol ediyorum. Neler neler yazıyor.. ” -benim olma ama onunda olma, çok özledim, lanet etmeler ama sonunda hep sevgi sözcükleri döküyor. En sonunda da arayacağım ama cesaret edemiyorum vs. ” Karşımda çocuk problemi değil, bir kadın problemi var sanırım. Şundan dolayı sorun görüyorum, kadınlar şeytandır. Ne yapmam gerek içime su serpmek için?
Kadınla görüşmeyi planlıyorum. Birde onun ağzından evliliklerinin niye bittiğini, ne olduğunu anlamak istiyorum. Ve erkek arkadaşımla birlikte, üçümüz bu durumu yüz yüze konuşmalıyız.
Şimdiden ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Merhaba,
Sizin sevgilinizin eski eşi ile yüz yüze konuşmanız eğer karşınızdaki kişi mantıklı birisi ise belki (!) çözümle sonuçlanabilir. Yazdığınız kadarından anladığım, çok da mantıklı davranabilecek birisi olmadığı ( en azından size karşı çok da mantıklı olabileceğini zannetmiyorum ). Bu durumda sorumluluğu üstlenmeye çalışıp problemi çözmek için kadınla konuşmak istemeniz sizin açınızdan bakıldığında olumlu bir davranış ancak buradaki sorumluluk sizden önce sevgilinizin sorumluluğudur. Siz onun yerine bu yükün altına girerseniz ilişkinizden sizi soğutacak tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Sevgilinizin bu konuda daha aktif olması gerekir. Ayrıca şema terapi ölçeklerini, hem kendinizin hem de sevgilinizin kişiliğini öğrenmek için uygulamanızı tavsiye ederim. Çünkü erken yaşta evlilik, kısa sürede evliliği bitirme vb davranışlar, kaynağını kişilikten alma ihtimali yüksek olan davranışlardır. Bu konuda birbirinizi daha iyi tanımanız neyle karşı karşıya olduğunuzun belirginleşmesi için faydalı olacaktır. Sağlıcakla kalın.

Merhabalar;
Sevgilimle 4 aydır birlikteyiz. Ara ara tartışmalarımız olsa da güzel bir birlikteliğimiz var. Hemen hemen her gün buluşuyoruz ve birbirimize saygı, ilgi, sevgiyle yaklaşıyoruz.
Fakat anlamadığım sevgilim evlilik hayali kurmuyor elbette şu aşamada bende öyle hemen evlilik hayalleri kuralım istemiyorum. Sevgilim 24 yaşında tek yaşıyor ve ailesi aradığında yanında ben olduğum halde tekim diyor. 4 aydır birlikteyiz erkek olmasına rağmen ablası, kardeşi dahi arasa tek olduğunu söylüyor. Oysa bütün arkadaşları ile beni tanıştırdı. Sürekli beni izliyor, kıskanıyor, sürekli görüşmek istiyor, hediyeler alıyor. Evine gittiğimde dolapta hep sevdiğim şeyler oluyor benim için alıyor. Beraber saatlerce uyuyoruz. uyurken sürekli üstümü örtmek için kalkıyor kontrol ediyor. Doğrusu anlamıyorum. Ailesini ziyarete gittiğinde yanlarında telefonla konuşamıyor dahi. Ailesi sıkı bir ailede değil. Neden böyle?

Merhaba, insanların yetişkin yıllarında kendilerine sorun çıkaran davranışları, küçük yaşlarında öncelikle anne-baba ve çevresindeki diğer kişilerin etkisi ile yada yaşanmış olan olumsuz,travmatik yaşantıların neticesinde oluşur. Kişi bu tutumunun, davranışının nedenini bir bakışta açıklayamaz. Çoğu zaman nasıl oluştuğunu bile hatırlamaz. Bu davranışlar öyle her zaman aktif de olmayabilirler sadece tetiklendikleri zamanlarda kendilerini gösterebilirler. Sizin örneğinizde, sevgilinizin neden sizinle birlikte olduğunu söylememesi, o anda sizinle birlikte olduğunu söylediğinde olabileceklere, konuştuğu kişilerin onun hakkında neler düşüneceklerine ilişkin hislerine, düşüncelerine bağlıdır. Yani sizinle olduğunu söylediğinde belki de karşısındaki kişinin onun hakkında düşüneceğini düşündüğü şey ona rahatsızlık veriyor ki sizinle birlikte olduğunu söylemiyor. Bütün bunlar ancak sevgilinizle yapılacak bir görüşmeden sonra anlaşılabilecek şeyler. Ayrıca birlikteyken mutlu olabiliyorsanız çok da sıkıntı duymanızı gerektiren bir durum yok. Sevgilinizin neden sizinle birlikte olduğunuzu söylemediğini onunla konuştuğunuzda size verdiği cevap sizi tatmin ediyorsa, yada tatmin etmese bile bu, mutluluğunuzdan çok bir şey eksiltmiyorsa çok fazla rahatsız olmanızı gerektiren bir durum yok demektir….Mutluluklar.

merhabalar ,

ben 29 yaşında boşanmış bir kadınım. ilk evliliğimde aklımdan geçmeyenler başıma geldi malesef.
şiddetle karşılaştım. dayanamadım ve boşandım.
aradan 3 yıl geçtikten sonra kısa bir süre önce arkadaşlarımın aracılığı ile bir beyle tanıştırıldım.
birbirimizden hoşlandık ve bir ilişkiye başladık.
kendisi benden 3 yaş küçük ve daha önce hiç evlenmemiş bekar bir bey.
ailesiyle birlikte kendi işleri var ve çok yoğun çalışıyorlar.
ilk zamanlarda sıksık konuşurken şimdilerde daha seyrekleşmiş durumda ki daha henüz 1 aydır çıkıyoruz ve iş yoğunluğu nedeniyle
sadece 4 kere yüzyüze görüşebildik. duygularının bana yoğun olduğunu daha 2 günden söyledi ” kıs seni çok seeviyorum demek geliyor içimden biliyorum daha yeni dün bir bugün iki fakat
seni yıllardır sanki tanıyor gibiyim.” dedi.
bu pazar görüşmek istedim kendisi ile ailesiyle akraba ziyaretinde olduğunu söyledi. ve daha görüşeceğimiz çok gün var tüm günler torbaya girmedi ya dedi.
ben üzüldüm çünkü özlüyorum ve yanımda olsun görüşeyim istiyorum.
p.tesi günü akşam aradı ben hastaydım üzüldü buluşmak istediğini ama ben hastayım diye dinlenmem gerektiğini söyledi çok uzatmadan kapattık telefonu. sadece
sesini duymam bile beni mutlu etti. sanki iyileşir gibi oldum.
ertesi gün yani salı günü beni hiç aramadı. çarşamba günü sabah 11:00 de aradı fakat ben açmadım buseferde. oda birdaha aramadı.
perşembe günü yani dün akşam ben aradım açmadı. msj attım onada dönmedi.
sabaha kadar uyuyamadım. bir iki arkadaşıma danıştım onlar bırakmam gerektiğini söyledi. zaten amacı gitmekmiş dedi çok üzüldüm.
sabah mesaj attım sana küsüm aşkım ama günaydın dedim. oda cevaben bende sana küsüm sanada günaydın diye geridöndü msj olarak.
öğlen gibi aradı konuştuk. ben seni aradım açmadın sen dün aradığında bende senin gıcıklığına karşın bende uyuzluk olsun diye açmadım dedi.
bende çarşambada kötü olduğumu telefona hiç bakmadığımı söyledim.
salı günü beni niçin hiç aramadığını sordum. işlerinin çok yoğun olduğunu akşama arayacağını paylaşacağını söyledi.
şimdi ben neyapmalıyım nasıl davranmalıyım nasıl yaklaşmalıyım.
arkadaşlarımın dediği gibi bırakıp gitmeli miyim yoksa ona şans vermelimiyim.
bana en kısa sürede yardımcı olursanız çok sevinirim.
çünkü laylaylom ilişkilerin insanı hiç olmadım olmakta istemiyorum.
bunu kendisi ilede paylaştım. bana o şekilde gelir geçer olarak bakmadığını söyledi.
aklım çok karışık bana yardımcı olun lütfen.

Merhaba sinem hanım,

“Sütten ağzı yanan yoğurdu kaşıkla yer” derler. Ancak yoğurdu bile insan üfleyerek yemeye başlayınca yediğinden içtiğinden hiç bir zevk almaz. Çoğu zaman insanlar, önceki olumsuz tecrübelerinin esiri olarak, gelecekte yaşayacakları mutlulukları şüphe ve kuşkularına kurban ederler. Öncelikle sevgilinizle gireceğiniz ” beni aramadı, ben de telefonuna bakmadım, bana seni seviyorum demedi, bana çiçek almadı, şu günümüzü unuttu, arkadaşlarıyla buluştu beni astı” gibi genellemeler işinizi daha da zorlaştırır. Çünkü yukarda saydığım şeylerin hiç biri karşınızdaki kişinin sizi gerçekten sevip sevmediğini ortaya koymaz. Ama mutlu olup olmayacağınızı belirler. Şöyleki eğer bu genellemelerle, ilişkinize devam ederseniz, hiç bir zaman istediğiniz lezzeti ilişkinizden alamazsınız.
İlişkinizde öncelikle bakmanız gereken yer, evlilikten beklentilerinizdir. Onun ve sizin beklentileri. Onun kişilik yapısı ve sizin kişilik yapınızdaki uyumlu ve zıt yönler. Ve aranızdaki bir birinize karşı merhamet duygusu. Eğer 1 gün aramamak gibi bir durum hemen içinizi rahatsız ediyorsa, merhamet duygunuzu ona karşı geliştirmeniz gerekir. İyi günler

merhabalar kadir burak bey;
benim asıl aklımı kurcalayan beni tedirgin eden şey benim boşanmış bir kadın olmam.
toplumumuzda ne yazıkki boşanmış genç hanımların evlenmeden önceki gibi rahat olması mümkün olmuyor.
boşanmış kadın kolay kadındır anlayışı var ne yazıkki.
bu sadece bir medeni hal olmasına ramen, gayet doğal olan bişey olmasına ramen, toplumumuzda, sizi tenzi ederek söylemeliyim ki, erkeklerin bilhassa bakışları ve davranışları ciddiyet dışı olabiliyor.
açık söylemek gerekirse ben bir gönül eğlencesi olmak istemiyorum.
bunu kendisine daha ilk gün belirttim. oda bana o şekilde bakmadığını öyle düşünmediğini söyledi lakin ben nedense emin olamıyorum.
bu belkide bana samimi yakınlaşmalarından kaynaklıdır.
bunu nasıl anlaya bilirim ne yapmam gerekiyor. bunu direk kendisine tekrar soramam can sıkıcı olmak istemiyorum çünkü.
onu kaybetmekte istemiyorum. ama bir gönül eğlencesi olmakta istemiyorum bu kendime olan tüm saygımı yitirmeme yolaçar.
peki nasıl anlayabilirim nelere dikkatederek ciddi veya öyle görünen ama gönüleğlendiren biri olduğunu ?
şimdiden çok teşekkürediyorum.saygılarımla.

merhaba;
ben üniversite mezunun çalışan ayakları üzerinde duran anne ve babasını kaybetmiş başından bir evlilik geçmiş bayanım.
sevgilim ise lise mezunu iş yeri sahibi hiç evlenmemiş ve benden 2,5 yaş küçük bir bey.
o ailesiyle yaşıyor, ben büyük annemle yaşıyorum. 3 aydır birlikteyiz ancak 7 kez görüştük onun işlerinin yoğunluğu ve benim işlerim nedeniyle çok zaman yaratamıyoruz.
ben özlüyorum onu tanımak için daha çok zaman ayırmak istiyorum oda özlüyor zaman yaratmaya çalışıyor uygun olduğunda plan yapıyor.
buarada onun ayrıca bir evi var arada kadığı bir iki defa benide davetetti ben gitmek istemedim önceleri. sonra gittim ve duygularımıza engel olamadık ve birlikte olduk.
şimdi uygun zamanda görüştüğümüzde önce sohbet ediyoruz yemek yiyoruz bişeyler paylaşıyoruz ve birşekilde ogünden sonra buluşma sonrasında birlikte olmaya devam ediyoruz.
bu beni düşündürüyor aslında. ben onunla kısıtlı ve sınırlı zamanlarda değil herzaman birlikte olmak istiyorum bu birlikte yaşamak gibi değil evlilik düşlediğim aslında.
ona sarılmak onun sesini duymak beni gülümsetiyor ve tüm yorgunluğum mutsuzluğum bitiyor.
bana olan duygularından emin olamıyorum. nasıl eminolabilrim ?
bana biraz yardımcı olurmusunuz ricaetsem?

Eftelya merhaba, sevgiliniz sizce işinde ve arkadaş çevresinde nasıl tanınıyor…Bu konularda yeterli bilginiz var mı? Örneğin sorumluluk sahibi mi? Sorumluluk sahibi mi derken neyi kastediyorum? Mesela sizinle olan ilişkisini ailesi biliyor mu ve bu ilişkiyi o ve ailesi nasıl tanımlıyor? Arkadaş çevresinden hiç tanıdığınız birisi var mı ve arkadaşları sizi nasıl biliyor? Ekonomik anlamda gerçekçi bir insan mı? Borçları varsa bunlardan size hiç bahsetti mi? İlişkiniz konusunda en açık cevapları yine sevgilinizden alabilirsiniz…Dolaştırılmadan anlatılan sözler, örneğin evlilik için ne düşünüyorsun diye sorduğunuzda “hele bir bakalım” lı cevaplar alıyorsanız, ve bu cevaplarla birlikte bir de onunla cinsel paylaşımda bulunuyorsanız o zaman sorun var demektir. Ama aldığınız cevaplar gerçekten sizi tatmin ediyor ve gerçekten birlikte bir gelecek kurabilme ümidini veriyorsa sizin için ciddi düşünüyor demektir. Ancak yine de cinsel yaşantınıza tam emin olmadan biraz mesafe koysanız daha mantıklı olacaktır. Sağlıcakla kalın….

merhabalar;

erkek arkadaşım benimle işiyle ilgili sorunlarını sıkıntılarını ya da yeni girişimlerini anlatıyor benimle paylaşıyor. ben kısa bir süre işten ayrıldım o zaman daha yeni başlamıştı ilişkimiz benim borcumun olup olmadığını sormuştu. yeni işe başladığımda nasıl gidip gelceğimi servisin beni nerden alacağını sormuştu.
hergün olmasada telefonda konuştuğumuzda mutlaka bana gün içinde neler yaptığı nasıl olduğumu sorar bende aynı sorduğumda cevaplar anlatır sıkıntısı olduğunda telefonda paylaşmak istemez bende üzerine gitmem ve buluştuğumuzda kendisi açıkça anlatır tüm olan biteni.
henüz beni ailesiyle tanıştırmadı bahsettiğini de sanmıyorum. ilişkinin ilk zamanlarında birbirimize beklentilerimzi ve arayışlarımızı söylediğimizde benimle iligili eşim olacağına ve benim için en uygun olduğuna kanaat getirdiğimde aileme söyleyecek ve tanıştıracağım hatta fazla uzatmadan tanıştırmayı düşünüyorum onlarda bilsinler şeklindeydi konuşmalarımız.
henüz bir faaliyet yok.
bu çok sık görüşemiyor olmamızdan kaynaklı olabilir mi?
kafasındaki düşüncelerini netleştirmek için mi bekliyor sizce?
ricaetsem benim bu kafa karışıklığıma birazcık çözüm önerilerinde bulunabilir misiniz?

halen yardımcı olmadınız? sadece tek bir yorum mu yapıyorsunuz? sadece bir yorum daha istedim uzman gözünden.

merhabalar,
erkek arkadaşım bir iş adamı. çok yoğun bir şekilde çalışıyor.
şehirdışı ziyaretleri oluyor. anlayış göstermeye çalışıyorum. ama onu çok özlüyorum.
çok aralıklı aramasına kızdığımı belirttim kendisine daha dikkatli olacağını söyledi ama yine aramıyor. konuştuğğumuz ya da görüştüğümüz zamanlarda bana sıcak davranıyor aslında.
bana daha çok ilgi göstermesini nasıl sağlamalıyım..

Merhaba,
Eğer yüzyüze görüştüğünüzde size karşı davranışları sıcak, ilgili, alakalı ve tatminkar ise ve iş gezilerine gittiğinde erkek arkadaşınızın sizi aldatması yada başka bir durumdan şüphelenmiyorsanız, sizi seyrek aramasını iş yoğunluğuna vermeniz ve sık görüşme talebinizi biraz daha kısmanız daha doğru olacaktır. Aşırı talepkar olmamanız ( duygusal destek anlamında ) ilişkinizi daha güçlü kılacaktır. Aksi durumda bir süre sonra kısır döngüler halinde aynı tartışmaları yaşama durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Merhaba;
Sevgilimle 4 yıldır birlikteyiz. İlk yılımız beraber üniversiteye hazırlanmakla geçti. İlk 3 ay rüya gibiydi, hiçbir sorun yoktu. Sonra kavgalar başladı ve gitgide şiddeti arttı. Geriye dönüp baktığımda kendimde çok hatalar görüyorum ama onda da yok değil. İlk yıl üniversiteyi kazanamazsam diye sürekli deneme sonraları ağlıyordum. O bana yardımcı olmaya çalıştı ve bir yandan kendimi görmeyerek onun sinirli hallerine takıldım. Acaba yanlış ilişkide miyim gibilerinden? Daha sonra onun istediği şehirdeki üniversiteyi seçtik, kazandık. Fakat ben yurtta kalmak yerine onun evinde yaşamaya başladım. Bunun sebebi yurdun çok kötü olması, banyosu kokuyordu falan. Birlikte yaşarken problemlerimiz arttı ve sinirlenince bana vurmamak için kendine vuruyordu. Ben de soğuyordum. Bir gün bana da vurdu, saçımı da çekti. Aynı şekilde ben de vurdum. Tuhaf bi hal alan ilişkimiz bir süre böyle kavga edip ikimizde ağlayıp barışarak devam etti. Ayrılmaya çalıştık yapamadık. Bugün geldiğimiz nokta ise daha karışık. Önceden tiyatro, okulun gazetesinde aktifken ilişkimi düzeltmek adına hepsinden vazgeçtim. Şimdi ise o kariyerinde iyi bir yerde. Yaklaşık 1,5 senedir de kariyerimin olmamasından mızmızlanıyorum ve o da artık bıktığını söyledi haklı olarak. Sorun şu benim hep derdim var ve ben hep mızmızlanıyorum. Sevgilim de dayanamıyor sinirleniyor, işin kötüsü evet sen şöylesin böylesin diyor. O sözler içimi acıtıyor ama yine ben gidip sarılıyorum ona. Gerçekten bir sorunum olduğunu düşünüyorum, ama psikoloğa maddi nedenlerden gidemiyorum. Buraya yazdıklarım eminim yeterli değil, ama söyleyeceğiniz şeylerin faydası olacağını düşünüyorum.
Şimdiden Teşekkürler.

erkek arkadasımla hazırlık sınıfında tanıstık ve 3 senedır beraberiz okulda sureklı beraberdık ve bu sene okulumz bıttı onun iş hayatı benimse okul hayatım dewam edıyor ben asırı kıskanc oldugum ve hıcbırzaman ona guvenmedgımden sıkayet edıyor butun kavgalrımızda buyuzden cıkıyor ve cok sınırlı oldgu ıcın son bı senedır kavga ederkn bana vurmaya basladı ve bende ona ama aradan yarım saat gectıkten sonra bırbırmıze sarılıp cok sewdgımızı soyluyoruz bırbırımıze son bı haftadır girdigi işten dolayı ben fazla ilgilenemıyor ve ben sureklı gorusmeye bırlkte olmaya alıstgm ıcın sevmiyormus gıbı dusunup benden sogudun dıe hep sıtem edıyorum ve bı haftadr cok buyuk kavgalar edıyoruz her kavgada senın kıskanclgın hastalık derecesınde diye bana sıtemde bulunuyor ve benı cok kırıyor ben onu yoldakı yanındakı televızyondakı ınsanlardan hatta annesınden bıle kıskanıyorum kendıme engel olamıyorum ve arkadaslaryla aksam cıkmak ıstedgnde ızın vermiyorum ama bı sekılde ızın alıp gidiyor ve ben gecesını haram edıyorum ona ama sabah kalktgmzda hıcbırsey olmamıs gıbı devam edıyoruz ne istesem yapıyordu ama son zamanlarda kendıne gel fazla bukadarı demeye basladı terapiste gıtmeye karar verdım ama henuz bı ilişki terapistı bulamadım

Merhaba,
İnternet üzerinden online görüşme yapmak isterseniz k.buraksalimoglu@hotmail.com adresine bir email göndererek randevu talebinde bulunabilirsiniz. Eğer yüzyüze görüşme yapmak isterseniz ve istanbulda yaşıyorsanız, psikonet.com veya https://yusufbayalan.com/ üzerinden randevu talebinde bulunabilirsiniz…Sağlıcakla kalın…

Merhaba,
Ben 28 yaşında, çalışan,ailesiyle(annem-babam-kardeşim) yaşayan, ekonomik açıdan rahat bir konumda olan bir bayanım.Benim sorunum, bir türlü ilişkilerde dikiş tuturamamam.Uzun süreli ciddiyete giden bir ilişkim olmuyor, çok istiyorum uzun sürmesini ama karşımdakinden mi benden mi kaynaklanıyor sorun anlamıyorum.En uzun ilişkim 1.5 sene sürdü.Benden ayrılırken de sen çok iyisin daha iyilerini hakediyosun diyerek ayrılıyorlar.İlk günler herşey çok güzel geçiyor sonrasında karşı taraf değişiyor .Çok yoruldum artık.Korkuyorum ilişki yaşamaktan aynı şeyleri yeniden yaşamaktan.Son ilişkimde o kadar anlayışlı ve iyi davranmama rağmen yine bitti…Yardımcı olmanızı istiyorum.Teşekkür ederim.

Merhaba,
İlişkilerde birbirine benzer problem sıkça yaşanıp, genelde benzer sonlarla ilişkiler bitiyorsa, kişilerin sahip oldukları uyum bozucu şemalardan bahsetmenin zamanı gelmiş demektir. Uyum bozucu şemalar erken yaşlarda gelişen, anne-babamız ve yakın çevremizdeki kişilerin olumsuz davranışları neticesinde kişiliğimizin içinde yer eden, ilişkilerimizi bozan kalıplardır. Bu kalıplar, ilişkilerde benzer problemleri yaşamamıza neden olurlar. Sizin durumunuzda da belliki uyum bozucu şemalarınız ilişkilerinizde aktif rol oynamış. Yapmanız gereken şemalarınızla baş edebilmek için bir uzman yardımı almak. Şemalarla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, internetten ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Şema Nedir? linkinde ve psikonet.com adresinde de konu ile ilgili ayrıntılı bilgi bulunmaktadır.. Sağlıcakla kalın..

mrb.öncelikle size teşekkür ediyorum bizlere faydalı olup yol gösterdiğiniz için.benim 6 yıldır bi ilişkim var lise de başladı beraberliğimiz ve lise bittikten sonrada sözlendik.ikimizde 20 yaşındayız.yalnız bizim beraberliğimizde çok çok büyük sorunlar var.kesnlikle bu şekilde biz evlenirsek boşanmayla sonuçlanır.sözlümü artık kendime yakıştıramamaya başladım gözüm daha yükseklerde artık sanki ben ona fazlaymışım gibi hissediyorum.ve bu benim isteyerek yaptığım bişey deil bunun bilincindeyim.ya da bizim kavgalarımız beni bu hale getirdi.öyle iğrenç bi ilişkimiz varki sürekli eften püften sebeplerle kavga ediyoruz.aradan bi iki saat ya da bi iki gün geçiyor en fazla barışıyoruz ama kavga esnasında bütün hakaretleri ediyoruz birbirimize özelliklede ben ediyorum.hatta iki üç defada birbirimize şiddet uyguladk.aramızda zerre kadar saygı yok diyebilirim karşılıklı yok ettik bunu.ben çok çıkmazdayım ne yapacağımı bilemiyorum.azla yetinmiyorum.en iyisini istiyorum.ama sözlüm kötünün iyisi bile değil.onunla şuan kesinlikle evlenmek istemiyorum.niye sözlendin o zaman dediğinizi duyar gibiyim:( inanın bunu bende bilmiyorum…bi anda oluverdi herşey ailem karşı çıkmıştı belkide bi inat uğruna.ünw kazanmıştık rahatça görüşelim die belkide..bunun net cevabı yok bende:( sadece birbirimzde bağlılık var ve birzda sevgi..başka hiç birşey yok.ayrılamıyoruz da..yalvarıyorum yol gösterin..

Merhaba biçare,
Yol gösterin demenizden anladığım, siz kesin olarak ayrılmak istiyorsunuz ama ailelerinize bunu nasıl açıklayacağınızı bilmiyorsunuz. Eğer durum bu dediğim gibiyse, durumu ailelerinize açıklamak zor da olsa yapmanız gereken bir şey. Çünkü nişanlınızla ilgili ifadeleriniz, evlendikten sonra birbirinize neler yapabileceğinizin en büyük delili. İkiniz de daha fazla zarar görmeden bu ilişkiyi bitirmeniz en iyisi. Ancak şunu da eklemekte fayda olduğunuz düşünüyorum: Nişanlınızın kötünün en iyisi bile olmadığını düşünmeniz, çok yanlı bir düşünce. Sizin böyle düşünmenize neden olan psikolojik faktör, daha sonraki ilişkilerinizde de size problem çıkarabilir. Çünkü kişi durduk yerde çok kötü olamaz. Onun size yakışmaması durumu belliki sizin daha sonra içinizde değişen bir şeylerin sonucunda gelişmiş. Size tavsiyem ona ve kendinize daha fazla zarar vermeden ilişkinizi bitirin ve sonraki ilişkileriniz için size yardımcı olacak olan bir uzamanla görüşün. Sağlıcakla kalın…

Merhabalar,

3 yıllık bir ilişkim oldu. Bir süre aynı evi paylaştık ve cinsel birlikteliğimiz vardı. Sonrasında beni aldattı ve psikolojik sorunları olan biri olduğunu çok geç olsa da öğrendim. Ayrılalı bir yıl oldu ve güven sorunu yaşıyorum.Kimseye güvenmiyorum.Sürekli şüphe duyuyorum.4 aylık bir ilişkim var liseden tanıdığım ama fazla muhabbetim olmayan biriydi. O da aldatıldığını anlattı. Güven sorunu yaşıyor. Duygularımız aynı şüpheciyiz ve birbirimizi bu konuda çok fazla yoruyoruz ve kısıtlıyoruz.Kavgalarımız hep bu yüzden oluyor.Sosyal medya aracılığıile aldatılmış bende. Suan beni hep yüzden engelliyor. Kıskançlığım çok fazla hep onu düşünüp acaba aldatıyor mu veya birine bakıyor mu beni terkeder mni diye düşünüyorum. Onu sevdiğim için çabalıyorum. Ama çok zor bir insan oldum ve o da çok zor biri iletişim konusunda sorun yaşıyoruz. Mesafe var aramızda çok sık görüşemiyoruz ama onun ilgisinden beni sevdiğini anlıyorum.Bu güven sorununu nasıl halledebiliriz. Güveniyorum diyor ama kısıtlayıcı ve kırıcı oluyor. Ben en küçük ayrıntıyı sorgulayan biriyim ve bu yönümde onu olumsuz etkiliyor. Yardımlarınızı bekliyorum. Bir yol gösterir misiniz?

Gözde hanım merhaba,
Önceki ilişkinizden şimdiye miras kalan bazı olumsuz duygularınızın olduğundan bahsetmişsiniz. Aldatılma ilişki içerisinde başa gelebilecek ve kişinin sonraki ilişkisinde de hatta sadece karşı cinsle değil bazen diğer insanlara da yansıyacak olan çok olumsuz bir deneyimdir. Aslında aldatılan bir kadının sütten ağzı yanıp yoğurdu üfleyerek yemesi gibi şüpheci davranması normaldir. Ancak bu normalliğin bir sınırı ve süresi vardır, olmalıdır. Aynen yas tutma sürecinde olduğu gibi. Çok yakınımız olan bir kişinin kaybı bizi derinden sarsar, önce başımıza böyle bir olayın geldiğine inanmak istemeyiz, içimizden itiraz sesleri yükselir, kendimize veya çevremizdeki başkalarına itirazlarda bulunur suçlular ararız ve fakat ZAMANLA duygu ve düşüncelerimizle birlikte davranışlarımız da normale döner ve durumu kabullenir, yaşamın doğal akışı içerisinde bu tür deneyimlerin olağan olduğu gerçeğine kendimizi teslim ederiz. Aldatılmada da sürecin yaklaşık olarak bu şekilde yürümesi doğaldır. Fakat işin sonunda argo tabirle “bizim de bazen kazık yiyebileceğimiz” fikrine teslim olmamız gerekir. Çünkü başımıza böyle bir olayın gelmesi sonraki ilişkimizde de aynısının olacağını hiç bir zaman garanti etmez. Hatta tam tersi olan kişilerle karşılaşma olasılığımız yüksektir. Bu nedenle aşırı şüpheci davranma, ayrıntıları sürekli didikleme, aşırı yorumlarda bulunma ve bunu artık eşinizi bunaltacak ve aslında her şeyin daha da kötü olmasını engellemek amaçlı yaptığınız davranışlar olmasına rağmen, ilişkinizi olumsuz etkileyecek derecede yapmanız, korktuğunuz sonun kendi elinizle hazırlanması anlamına da gelmektedir.
Ancak Gözde hanım bir noktada uyarıda bulunmak istiyorum. Eğer şüpheci davranma, eninde sonunda aldatılacağına, terkedileceğine inanma, etrafınızda güvenebileceğiniz kimseler olmadığını düşünme vb hisler, duygu ve düşünceler sizinle uzun süredir birlikte ise bu noktada psikolojik anlamda bir uzman desteği almanızı tavsiye ederim. Çünkü bu tür duygu ve düşüncelerin sürekli sizinle olması demek kişiliğinizin bazı yanlarının ilişkinizde size zorluk çıkardığı ve ilerde de çıkarmaya devam edeceği anlamına gelir. Özellikle bu psikolojik destek sürecinde, seçtiğiniz eşin kişilik özellikleri ve neden onu seçmiş olabileceğiniz sorusunun cevabı çok önemlidir. Bu hususlarda kendinizi derinlemesine tanıdıkça ilişkinizde asgari mutluluğu yakalayabileceğinize inanıyorum. Sevgilerle.

merhaba. yazılarınızı okudum umarım hala soruları cewaplıyorsunuzdur zira çok ihtiyacım var. benim 3 yıllık bir ilişkim var. son 2 yıldr ayrı şehirlerdeyiz ve 2 yıldır nişanlımla tanıştğmzda eczanede çalışıyordu maddi durumu da çok iyi deildi. ama bu konu aramızda hiç konuşulmadı sadece bir kere ben ona genciz birlikte her şeyi yaparız dedim. ama nedense nişanlım 2 yıldr bana eczaneler için açılan dewlet kadrosuna sınawla yerleştiğini söyledi. ben onu 2 yıldr memur olark biliyrm sonra uygun krediyle bir ew aldığını yavaş yavaş ödeyeceğini söyledi. sonra ara ara evi şöyle yapalım böyle yapalım diyordu hatta bana evin içine geçtiklerini zevkime göre düzenlememizi söyledi bende 1 ay hergün internetlerde araştrma yaptm ev için çok zamn harcadm o da katılıodu şunu begendm bunu beğenmedm. mutahit şöyle demiş böyle demiş diodu. iç mimarla konuştm şöyle dedi diye hergün gündeme getiriodu. sonra nişanda ortaya çıktıki 2 yıldr beni kandiriomuş ewi yokmuş memurluk falan da kazanmamış. ortalık karıştı o da ağladı anneme yalwardı ıspat edecem bana zamn wern dedi sonra bir ay geçti ben artk kendm araştrmak istedm hepsinn yalan olduğunu anladm. 2 yıldr beni kandırıyormş hem de hiç yoktan. we bunu hergün süslüyormuş. ew bitmek üzere ben senn yanına ı tayin istesem tapuyu üstüne yapalım diodu. biliodu tabi böle bişey kabul etmeyeceğimi. bunun gibi çok yalan ticaret yaptm şu akdr kazandım bankada şu akdr para birkti falan. bunları öğrennce ayrılmak istedm. kendi kalp ve tansiyon hastası malesefki tek gerçek bu! fenalaştı kriz geçirdi 1 ay oldu yeni yeni kendine gelio. korkudan ayrılamıyrm. ona bir terapist ayarladım yalan hastalığıyla ilgili seanlara başladı. ağladı pişman olduğunu iyileşmek istediğini söyledi. ama ben yapılanları unutamıyrm. bizm bir şansımız daha olabilr mi acaba. yoksa onu affederek hayatımın en büyk hatasını mı yapacam. acaba hiç bişey yokken bu akdr yalan söyleyen bir insan düzelir mi? gerçekten sıkışınca yalanın boyutunu düşünemiyrm ne olur yardımcı olun

Ebru merhaba,
Tam da her şey güzel gidiyor deyip nişan yaparken böyle bir sorunun çıkması gerçekten çok kötü olmuş. İki yıl boyunca kandırıldığını bilerek bazı şeyler yaşamak hiç te kolay değil. Evlendiğinizde neler ne kadar değişir tam olarak söylemek güç. Tabiki şurası kesin, yaşamla mücadelede yalanı bahsettiğiniz oranda kullanan birisinin evlendikten sonra durduk yerde değişmesi mümkün görünmemektedir. Terapiye devam ediyor oluşu bence olumlu. Hatta ben bu seanslara sizin de katılmanızı tavsiye ederim. Tabi ki eğer bu ilişkiyi devam ettirecekseniz. Ayrıca bu terapi sürecini başarılı bir şekilde sonlandırmadan da ilişkinizi daha ileriye taşımamanızı tavsiye ederim.

cevap verdiğinz için çok çok teşkkkür edrim…ayrı şehirlerde olduğumuz için seanslara katılamıyorum. onunla 4-5 günde bir sadece sağlık durumunu ve terapisini öğrenmk için konuşyrm.bana her şeyin güzel gittiğini yalan söylememk için kendine söz werdiğini söylüyor. hattta sesi bile yükselio elimden geleni yapıyorm daha napabilrm diye.açıkçası söylediği hiçbir şey artık bana inandırıcı gelmiyor. geleceğe ilişkin büyük korkularım var. aylardır düşnmekten uyuyamıyorm. ilerde daha büyük yalanlar söyleyeceğinden korkuyorum. yani bi şans vermeye değer mi? düzelme ihtimali nedir sizce” durduk yere düzelmesi zor” demişsiniz. bu hastalığın çözümü yok mu? cevabınızı bekliyorum

Haklısınız gerçekten yorumunuz için gerçekten çok teşekkür ederim. ben çok kuruntulu bir insanım ve ne bilim en başlarda o böyle olmasını istedi böyle oldu alışıncada insan bi anda afallıyor işte yanlış başladık umarım doğru ilerler size sadece şunu sormak istiyorum güveni tekrar kurmak için yani karşındaki kişiye tekrar güvenebilmek için en etkili yöntem nedir ? Teşekkür ederim

İyi günler,

Öncelikle böyle bi mesajla sizi rahatsız etmemin sebebi şuan yurt dışında olup, 6 aylık süre daha Türkiyeye gelemeyecek olmamdan kaynaklanıyor. Aksi takdirde sizinle yüzyüze görüşüp sorunlarımı anlatmak benim için daha tatminkar olabilir ve sizden daha çok yardım alabiliridm.. Benim 2013 ağustos aynı kadar süren 7 yıllık( 8.yıla girmiştik) bir ilişkim vardı ve bunun son iki senesinde resmi olarak sözlüydük.( aileler arasında) Sözlendikten bir sene sonra ben bir burs vasitasıyla yurt dışına çıktıkm.. 2012 eylül-2013 mayısa kadar yurtdışında geçirip 3 aylık yaz tatilinde türkiyeye döndüm .. daha sonra ağustos aynda tekrar son bir yııllık master ımı tamamlamak üzere tekrardan İngiltereye geldim.. Hani gelmemiş olmayı yeğlerdim demek istemezdim ama bunu dediğim çok zor günler yaşadım.. Zira 8 yııllık hayat arkadaşım buraya gelişimi 10. günün de benim ondaki değişimleri farkedip sormamla benden ayrıldı….aramızda yaşanan herhangi bir kavga aldatma vs gibi bir durum yok… Erkek arkadaşım bir anda bizim ilişkimizinin devam etmeyeceğini düşünmeye başladı.. 2013 aralık ayına kadar ailesinin diretmesiyle beni aramaya ara ara mesaj atmaya devam etti ancak bunların zorunluluktan olduğu çok netti.. Bne de mesajlarına çok günlük hayattan cevaplar veriyor, neden ayrıldığımızı sorgulamak istemiyordum.. Aralık ayında ben türkiyeye gitiiğimde beni havalimanından ald, iki gün sonra beni şirket yemeğine götürürp herkese nişanlım diye tanıttı ancak yemek sonrası konuştuğumuzda benle olmak istemediğini vs söyledi.. bu tip şeyleri ben oarada tatildeyken en az 5 defa yaşadık.. (gidip gelişler)ama ben yılbaşı günü artık kndi kndime karar verip onu görmezlikten gelmek istedim ve yılbaşında bana attığı mesaja cevap vermedim..ve bir hafta sonrasında İngiltereye geri döndüm.. ve ona 10 gün sonra benim de bu ayrılığı kabullendiğime dair mesaj attım… tabikide cevap vermessini beklemeyodum ve vermedi de.. ancakkk ben onun hayatından çıktıktan sonra onun rahatlayacağını düşümyodum.. esasında hiç de öyle olmamışşş.. eski sözlüm hala aynı sinirli tavrıyla insanlarla konuşmaya, ailesini hiç aramamaya, mutsuz şekilde yaşamaya devam ediyormuş.. ben zaten tatil süresi içerisinde aslında onun sorununun ben olmadığımı anlamıştım ama reel hayatta benmişim gibi gözükyodu.. sonuç itibariyle ilişkimz bitii.. benim kalbim hala onun için çarptığından burdaki hayatıma bir türlü odaklanamıyorum.. geleceğim için çok öenmlibirşeyler yaparken kendimi bianda onu düşünrken bulıyorumm.. zira ben bu ilişkinin kötü biteceğinii yanii biizm evlensek de ayrılacağımızı hiç düşünmedim hala daha inanmıyorum yani eğer birlikte olsaydıkk gayet mutlu b yaşantımız olacaktı…hanii burda olmasam profesyonel yardım alıcam ancak burda olduğumda bunu dayapamıyorum…bana bu konuda yardımcı olabilir miisiniz

1 bucuk yıllık bir ilişkim var. sevgilim ile uzak mesafelerdeyiz. sık sık yüz yüze görüşme fırsatımız olmuyor. bizde iletişim ihtiyacımızı telefon ederek mesajlasarak hallediyoruz. ama ilişki erkek arkadaşım için alışkanlığa doğru gittiğini söyledi. her gün aramak konuşmak mesajlaşmak ne yaptığını haber etmek ya da … hala sevdiğini asık olduğunu söylüyor… dedim bir süre konuşmayalım ancak o zamanda benim ondan soğumamdan korktuğunu söyledi. buna rağmen kabul etti. bir süre konuşmayacağız alışkanlık olup olmadığımı anlaması için ona zaman tanıdım… sizce nasıl anlarız alışkanlık olup olmadığını ya da nasıl davranmamız gerekiyor aşk dolu ilişkimize devam edebilmemiz için?**

Merhaba 3 yillik bir ilskim var sevgilimle birlkte yasiyorum bni asiri kisitliyor olmadik yere kiskanip supeleniyor arada siddete basvuruyor duzelmesi icin ne yapmaliyim normal bir insan olsun mutlu olalim istiyorumm

Kadir Bey Merhaba,
Sevgilimle 5 ay ilişki, 2 ay ayrılık, 2 hafta ilişki ve 2,5 ay benim açımdan bilinçli bir ayrılığın ardından yani kendimi geliştirmem eksikliklerimi görmem için önemli bir zamandı bu süreçte ilişki ve nlp üzerine güzel kitaplar okuma ve kendimi dinleme düzeltme fırsatı buldum ayrılığın ardından tekrar konuşmaya başladık ve 2 haftadır da sevgiliydik birbirimize karşı heyecanımız sevgimiz kaldığı yerden devam ediyordu, ancak aramızda küçük yakınlaşmalar ve tutkulu konuşmaların dışında birlikte olmadık, barıştıktan sonra beni arzuladığını söyledi bende onu istediğimi söyledim ve ekledim ki evliliğin benim için kutsal olduğunu cinsel olarak birleşmeyi evleneceğim erkekle yapmak istediğimi söyledim biraz da sevgilimden bununla ilgili ileriye dönük olarak bir şeyler duymayı umduğumdan olsa gerek moralim bozulmuştu ama benimle ciddi düşünüyor musun diye soramayacağım ve bunu konuşmaktan kaçtığım için konuşma boyunca çok da neşeli olamadım. Sevgilim bunun üzerine söylediğinden pişman olduğunu belirtti keşke söylemeseydim üzdüm seni gibi sözler söyledi sevgilim hem duygusal hem de kendi kalıplarını pek aşmak istemeyen kontrolcü aynı zamanda rahat mizaçlı iyi niyetli biri. Bunun üzerine buluşup ilişkimiz hakkında konuştuk fakat arzulamak konusunu bir daha konuşmadık. Birkaç gün sonra ikimizinde iş problemleri oldu ve benden birden uzaklaşmaya başladı ”Benim her şeyim üzer seni. Üzerim biliyorum. Senin yanında kendim olamıyorum huzursuz olmamın sebebi bu yalanı yaşıyor gibiyim kendim olunca seni mutlu edemiyorum üzüyorum kendim üzülüyorum. Benim için değerlisin ama kafamdakilerden kurtulamıyorum. Konuşamıyorum inan ne konuşmaya yüzüm ne halim ne de isteğim var. Üzgünüm böyle olmasını istemezdim ama olacağına dair hiç bir inancım yok.”diye mesajlar attı ne olduğunu anlayamıyorum daha önceleri ikimizde yoğun bir şekilde tartışarak ayrılmıştık ama bu kez öyle durgun ki bu sözlerinden bir şey anlamıyorum. Bana sebebini söylemesini istiyorum ona her neyse saygı duyacağımı benim açımdan zorlaştırmamasını ne olacaksa konuşarak sonuç almamızı belirtiyorum, aramalarıma cevap ve dönüş alamıyorum bu yaptığı sağlıklı gelmiyor beklemekten başka ne yapabileceğimi bilmiyorum.

ikimizde 40 yasindayiz ve bosanmisiz 1,5 yil birlikteyiz onun ailesi beni istemdi bizim sorunlarimiz genelde görüstükden sonra benim onun az ilgisinden sitemlerimdi yaz tatillerinde köyüne ailesinin yanina gittiginde beni hic aramazdi ama bu ikinci gidisinde ben sabrettim sitem etimicem dedim geri döndü ve bulustuk ve bana garambolaya geldigini annesi sütümü helal etmem dedi hastaymisda ve bu evlendi ama bana olan duygulari daha cok yogunlasmis kendini yeni esine adapde edememis ben tabii sok oldum bi yanlis evlilik yapmis bu yasda biri nasil evlilige zorlanabilir üstelik bana hep evlenmeyi düsünmüyorum diyordu evlensemde senden ayrilmam diyordu eski esi de hala bunu bekliyordu belki döner diye simdi kizini göstermiyor benden de ayrilmak istemiyor ben olmaz diyorum evde onu bekleyen biri var o kadinin hic bir günahi yok bunu ona yapamam diyorum kafam allak bullak birdaha görüsmicez dedim bu hala bulusmak konusmak istiyor olmazsa arkadas kalalim diyor ben hic birini kabul etmiyorum ama daha bi günlük olay ben cok kötüyüm bu yasda mantik diye birseyde kalmadi bende, bugün yine aradi inanmiyorum dedim insan kizini beni kaybedecegini bile bile evlenmez illaki sende istedin gönlüne yatti dedim hakaret et bagir cagir diyor ama böyle konusma bana güzel birsey söyle diyor önceleri sen istemiyorsan saygi duyarim derdi simdi brakma beni diye neden yalvariyor napcam ben devem edemez bittmesi gerek nasil basaracam bunu aklimdan cikmiyor aklima geldikca kendimi tutamiyorum onun yaninda da agliyorum ben hep varim diyor ama cocugu oldugunda esine alisdiginda kendisi gidecek eninde sonunda bitecek kalbimle aklim savas icinde nasil atlatcam bu durumu bana akil verin elim kolum kalkmiyor iki gün sonra cok bekledigim yeni isime basliyorum bu halde nasilkonsantre olcam bimiyorum

Elif hanım merhaba,
Durumunuzu gayet net ve açık bir şekilde ifade etmişsiniz. Siz de onunla görüşmenizin doğru olmadığını bildiğinizi söylemişsiniz. Ancak onunla görüşmek istemediğinizi söylemenize rağmen onun yine sizinle görüşmek istemesinin sizi duygusal anlamda zor durumda bıraktığını ifade etmişsiniz. Aslında şunu söylemek gerekiyor, yaşadığınız çatışmaların sizi duygusal anlamda yıpratması, doğru kararın ne olduğunu kestiremiyormuşsunuz gibi hissettirmesi çok normal. Ancak anlattığınız kadarıyla söylemek gerekirse en doğru olan kendinizi yeni işinize kaptırmanıza yarayacak bir kaç etkinlik bulmanız ve onu size hatırlatacak şeyleri hayatınızdan çıkarmanız olacaktır. Sorunuzdan anladığım kadarıyla erkek arkadaşınız girdiği ilişkinin sorumluluklarını tam anlamıyla taşımayan birisi. Bu anlamda ilişkinize bu şekilde devam edecek olursanız mutlu olmaktan daha çok çatışmayla karşılaşma ihtimaliniz var. Son olarak, siz işinizi yaptığınız ve diğer sosyal ilişkilerinizi normal tuttuğunuz sürece zaman size yardımcı olacak ve şu anda yaşadığınız duygusal yoğunluktan kurtulacaksınız. Sağlıcakla kalın.

Merhaba
Yaklaşık 1 yıldır evliyim ve eşim beni aşırı kisitliyor ve bu beni çok mutsuz ediyor. Açık giyinmedigim halde kiyafetlerime karisiyor. Onsuz bir yere gittigimde, girip cikarken haber verdigim halde, banka market vs aşırı tepki veriyor. Verdiği tepkilerin söylediği sozlerin mantıklı bir açıklamasını bulamıyorum. Artık aşırı derecede bikmis ve tukenmis hissediyorum. Konuşmayi denedim fakat anlamıyor. Ne yapmami onerirsiniz?

biz sevgilimle 6,5 yıldır birlikteyiz. bu 6,5 yılın 2 yılında ayrıydık sonra tekrar birlikte olmaya karar verdik ve 2 yıldır devam ediyoruz. Ayrı kaldığımız iki yıl içinde ikimzin de hayatların başkaları girdi. onun uzun süreli 1.5 yıl kadar süren bi ilşkisi oldu. benimkiler ise 2 ayı geçmedi. Ayrılığın sonunda tekrar birlikte olmaya karar verdiğimizde birbirimizin çok değiştiğini eskiden ayrılmamaıza neden olan şeyleri artık yapmadığımızı falan sanmıştık. Düzeltebildiğimiz davranışlarımız oldu tabii. Fakat onun rahat tavırları beni her geçen gün biraz daha asabi yaptı, artık her kızdığımda bağırarak tepki vaerir oldum ve tartışmalar aldı başını gitti. ve yıpranmalar başladı. Sevgilimin üniversiteye gitme kararı ve bu üniversitenin aramıza 8 saat gibi bi mesafe soktuğunu düşünürsek bizi çok yıprattı. Zaten bundan önce de 2 yıl boyunca ayrı kalmıştık. Şu an onun artan çevresi yeni bir hayata başlaması dikkatınin sürekli orda olması ve beni ihmal etmesi, eskisinden çok daha az konuşur olmamız, paylaştığımız şeylerin azalması ve etrafındaki kız sayısının bir hayli artmasıyla (günde 3 4 kızla arkadaş oluyor ve sosyal medyada da bunu takip edebilyorum) içime gelen huzursuzluk beni mutsuz ediyor. Sürekli tarışıyoruz 2 gün iyiysek 3 gün kötüyüz. Bu davranışlarının beni üzdüğünü söyledğimde ise umursamaz bencilşce bir tavır takınıyor.Oradaki keyfinden hiç ödün vermiyor. Gittilçe uzaklaştığımzızı içimin sanki soğuduğunu hissediyorum. Aklımızın bir köşesinde ayrılığı bu tartışmalartla daha da yakınlaştırdığımızı sadece geçiştrdiğimizi biliyorum. Ama gelin görün ki ben onunla mutluluğumu paylaşmak istiyorum onunla bir hayat kurmak istiyorum.Biz ailemiz çevremiz bizden bir evlilik adımı beklerken söz nişan gibi onun bu tavırları ve benim bunları kaldıramıyor olmam bizi sadece bitişe sürüklüyor gibi hissediyorum. Ama o bu bencillikle yaşarken ben burda daha ne kadar üzülüp daha ne kdar şeyi bastırıp devam edebilirim bilmiyorum. Sevgilimi artık tanıyamıyorum ve napmam gerektiğini bilmiyorum.

Merhaba,
Yaşınızı belirtmemişsiniz ama sanırım 20’li yaşların başındasınız. Eğer doğru tahmin ettiysem ilişkiniz siz daha ortaokul lise yıllarınızın başlarında başlamış olur. Bu da ilişkinizin şimdiki durumunu açıklamaya yetebilir. Ergenlik yıllarının başlarında başlayan ilşkilerin doğası, genellikle geçicilik, ilişki kurmanın denendiği, karşı cinsin cinsel anlamda tanınmaya çalışılması ile karakterizedir. Siz ilişkinizi ayrılıklar ve arada başka denemelerle devam ettirme kararı vermişsiniz. Fakat arkadaşınız üniversiteye devam etme kararı almış, sizden uzakta olması yetişkinlik döneminizdeki değişimlerinizi yakından görme ihtimalinizi ortadan kaldırmış. Ergenlik dönemindeki fikirler ve alışkanlıklar 20 li yaşlardan sonra değişime uğrayabilir. Siz de bu değşimin sıkıntılarını yaşıyorsunuz denebilir aslında. Mesela evlilik planlarınız ortak değil anladığım kadarıyla. Bir de nişanlandığınızı düşünün, okullar bitene kadar da bir kaç yıl geçecek. Eğer ilişkiniz geçmişte de sallantıdaysa önünüzdeki yıllarda da sorunlar ve ayrılıkar yaşama ihtimaliniz yüksek olacak. Bu noktada kişilik bakımından birbirinize ne kadar uygun olduğunuzu tam olarak bilmeniz önem kazanıyor. Bazen elektrik aldığınız ve ısrarla ilişkinizi devam ettirmeye çalıştığınız kişi sizin için doğru kişi olmayabiliyor. Eğer dışardan bir yardım alarak bu işi sonuca bağlamak isterseniz birbirinizi daha yakından tanıyabilceğiniz bir ilişki terapisi sürecine girmeniz yararlı olacaktır.

Merhaba,

Uzun süredir beraber olduğum ve çok sevdiğim kız arkadaşımla çözülemeyen problemlerim var,hatta şu an ayrılığın eşiğindeyiz. Bir zamanlar birbirimizi çok seviyorduk,çok iyi anlaşıyorduk, üniversite bitince nerede ve nasıl evleneceğimizi planlayıp mutlu oluyorduk. Ailelerimiz de az çok bu durumu biliyordu.

Sonra ikimiz de iş hayatına atıldık,farklı bir şehire yerleştik.Ama evlerimiz hala birbirine çok yakın. Zaten ne olduysa bu yeni şehire geldikten sonra olmaya başladı. O gülüşlerimiz,birbirimize saygımız,küçük süprizlerimiz sokağın ortasında sarılmalarımız daha bir çok şeyi kaybetmeye başladık. Sebebi yeni bir şehire alışmaya çalışmak ve yeni arkadaş ortamlarımız olduğunu düşünüyorum.

Kız arkadaşım yanağından bile öptürmüyor,elini tuttuğum zaman rahatsız olduğunu hissediyorum. Beni görünce mutlu olmuyor ama başkalarıyla çok keyifli olduğundan eminim.Hep eksiğimi arıyor, kelimelerimde, giyinişimde, yürüyüşümde herşeyimde bir eksik buluyor. Dediklerimi hep yanlış tarafa çekiyor,benim için hiç bir şey yapmıyor. Canım dememe bile karışmaya başladı,bana canım falan deme rahatsız oluyorum dedi ve artık dayanamadım bitirdim. Konuşmak istedi konuşmadım. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bir öneride bulunun..

Efe merhaba,
Sevgilinle yaşınızı tam olarak belirtmemişsin fakat üniversite bitti dediğinden anladığım 22-25 yaş aralığında bir çiftsiniz. Sosyal çevrenin değişmesi insanın yaşantısını olumlu yada olumsuz etkileyebilir. Değişen iş ortamınızın ve şehir değişikliğinin ilişkinizdeki soğukluğa neden olduğunu düşünmekte haklısın. Ancak şunu da belirtmekte fayda var, sosyal ortam değişiklikleri ilişkinizi olumsuz olarak etkilese bile, evlilik planları kuran, ailelerini az çok bu durumdan haberdar etmiş bulunan genç bir çiftin ilişkisini tamamen bozmaz. Bu noktada şu sorunun cevabını araştırmakta fayda var: Birbiriniz için doğru çiftler misiniz? Başından beri sürekli anlaşamadığınız şeyler var mı? Birbirinizde sizi çeken neler var? https://iliskiterapisi.com/elektrik-aldiginiz-kisi-kaderiniz-mi adresinde şema kimyası denen, çiftlerin sahip oldukları uyumsuz şemaları ile birbirlerinde nasıl çekim oluşturduğundan bahsedilmektedir. İlişkinizin uğramış olduğu durum belki de bununla alakalıdır. Bunun net cevabını verebilmek için sahip olduğunuz şemalarınızla ilgili bir çalışma yapabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isterseniz k.buraksalimoglu@hotmail.com adresine email atabilirsiniz.

Merhabalar, sorunlarıma ve aklımdaki sorulara cevap bulabılmek umuduyla geldım bu sayfaya,umarım yanılmayacagım. Oncelıkle yaklasık 2 yıllık bır ılıskım var sevgılımle her sey gueldı gercekten cok mutluydm. Insanın sevmesı ve sevıldıgını hıssetmesı gercekten harikulade bir sey. Fakat Son bır aydır bır turlu krtlamadıgım sevgılımın ılgisızlıgı daha soguk konusması benı delı edıyor ben hıc ıcıne atabılen bırı degılımdır. Onu cok fazla sıkıstırıp konuyu ayrılıga getırdım. Kı asla bahsetmeyız bıle ayrılıktan. Bana benımle cıkmadan once bır kızın benım ocon takıntılı sorunlrı var dedıgını ben boyle yapınca aklına onun geldıgını soyedıl. Psıkologa gıtmem gerektıgını de sıyledı hatta. Ben konusmak bu sorunları cozmek ıstedıgımde hemen sıkılmıs hava burunuyo. Sınırle guluyo boylece gecıstırıyo. Konusssak cozerız belkı dıyorum. Sadece ben konusuyorum. Guzel seyler yerı geldıgınde soyluyo ama bayadır duymadım ondan. Benım onu konusmaya zorlamı baskı hıssegını soyluyo. Son olarak da o ıkıncı kez üniversite icin sınva hazırlanıyor. Gecen senede saglıksal okarak bırlıkte cok sıkıntı cektık ve uxuncu kısıler konusundada. Dedımkı ona bız cok sey attık atlatırız. Bu yıl senın ıcın de zor sınv ıcın. En zor senemız bu senede gecıcek ınsallah dıyorum. Geen yılda oyle dedık dedı. Daha zorlarını gorucez elbettekı ama ınanmak lazım. O ben bunları dedıkce pes etmıs bı ıfadede oluyo. Yorgun sankı artık konusma dıyo. Ben konusmadan duramıyorum ıcımı dokuyorum ama sankı boyle daha mı uzaklasıuo. Vok karısık anlattım kusura bakmaın ama ınanın kafam daha karısık. Lutfen bir iki oneride bulunun. Ne yapmalıyım?

Kübra Merhaba,
Sorunuzun cevabından önce sizden https://iliskiterapisi.com/faydali-yazilar/terkedilme-semasi linkindeki yazıyı okumanızı ve orada tarif edilen durumla sizin durumunuz, hisleriniz düşünceleriniz arasında benzerlikler olup olmadığını belirtmenizi rica edeceğim. Sorunuzdaki bazı ifadeler bana terkedilme şeması aktif olarak çalıştığında ilişkilerde nasıl olumsuzluklara neden olduğunu hatırlattı. Bu yazıyı okuduktan sonra tekrar görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Son 2. Haftadır doğru düzgün konuştuğumuz yok bi kız var aramıza gıren kızın sevgılısı var ama benım sevgılıme yavsıyo sürekli konuşmaya çalışıyormuş bı sure sonra selâmlaşmaya başlamışlar benden hızlı bu konuda bana yalan konuştu konuşmuyorum derdi daha sonra pişman olup kendısı söylendi neyse zoruma gıttı yüzüne vurdum tartıştık sonra söz verdim kapattım konuyu bısey olmazmış gibi davrandım her Insan hata yapar dedım dün hersey yolundaki ıyıydık bana seni bilirsin nasıl ıstersen gıbı cevaplar vermeye başladı daha saatler önce bana hıcbır erkekle muhabbet etme dıyen adamı değişti ve bana bı sure konuşmayalım dedı naptıysam olmadı bu kadar konuşmayalım dedi suan ıcımde bı yumruk gribi oturmuş nefes almam zorlaşıyor sızce napmalıyım

Aslında bendede sorun var anlayışımız davrandım çoğu zaman anlamak ıstemedım sadece bana yaptıgı yanlışa odaklandım kaldırması güç bişey bu baş etmeye çalıştım ama bu süreçte hem ben hemde o baya yalpalandık herseyı düzene koymaya çalıştım daha bir önceki gece kapatmak için sözü verdim konuyu canım yansa bıle bellı ettırmemeye çalıştım içimden canım cicim demek gelmiyordu söylemedim de oda söylemedi bana yalan konuşması büyük hataydı sonra defalarca beyni tekrar kırdı sus konuşma kapat konuyu dıye en son dün yapacagını yaptı uzak kalalım demek ne oluyor sizce sen bekle burada seneden iyisi buldum buldum bulamadım gerı donecem demek olmuyor mu ben böyle anlıyorum

Merve merhaba,
Ben sorunuza şöyle bir noktadan bakmak ve düşünmek istiyorum: Senden iyisini buldum buldum bulamadım geri döneceğim” düşüncesi sizin için ne anlama geliyor? Diyelim ki onun kriterleri artık her neyse (kendi kriterleri açısından) başka birisini buldu ve size tamamen ayrılalım dedi, bu durum sizinle ilgili ne anlama gelir? Aklınızdan kendinizle ilgili hızlıca geçen cümleler nelerdir? Bu cümleleri bir kenara yazın. Ayrıca başkaları tarafından terkedilmenizi gerektirecek yada başkalarının sizi terketmesini sağlayacak size göre fiziksel yada içsel kusurlarınız olduğuna inanıyor musunuz? Yani ilişkinin devam edecek diyelim, eninde sonunda terkedileceğinize yalnız kalacağınıza dair içinizde bir düşünce oluyor mu? Bu sorulara cevabınız evetse size bu ilişkiyi kurtarmaya çalışmadan önce şema terapi, sahip olduğumuz uyum bozucu şemalar, özellikle terkedilme ve kusurluluk şemaları hakkında okumanızı ve bu konuda daha ayrıntılı bir çalışma için bize vakit ayırmanızı tavsiye ederim. Yok eğer bu sorular hakkında cevabınız kesin olarak hayırsa, o zaman önünüzde iki seçenek olduğunu söyleyebilirim, birincisi birbirinize olan bağlılığınız ve sevginiz nispetince ona bir şans daha verip yolunuza devam edip edemeyeceğinizi görmeniz bu nedenle kısa bir süre uzak kalıp tekrar biraraya gelebilmek için iletişiminizi devam ettirmeniz, veya ben onunla mı uğraşacağım diyerek bir süre değil baya uzun bir süre uzak kalalım diyerek yolları tamamen sizin ayırmanız. Bu son iki şıktan hangisini tercih edeceğiniz size kalmış, çünkü ilişkinizin sorumluluğu tamamen size ait, bu konuda benim fikir belirtmem doğru değil. Sağlıcakla kalın.

merhabalar
benim sorunum şu ;
26 yaşındayım ve 6 yıllık bir ilişkim var ve her zaman 3 saatlik ayrı şehirlerde yasadık 2 yık sorunsuz geçsede 3 yıl onun ilgisizliğinden beni aramamasından ona ulaşamamaktan ondan soğudum ve ayrıldığımı söylememe rağmen kabul etmedi ama ben bu süre zarfında başka birisiyle görüşmeye başladım. onun ilgisi ve aynı şehirde olması bana o kadar iyi geldiki ama daha sonra bu kişinin evli olduğunu öğrendim hemen ayrıldım ve bi türlü peşimi bırakmayan erkek arkadasıma döndüm ancak bu sürede kafam karışmıştı ve iki ilişki arasında git gel yaşadım ama bu sure yaklaşık 1 yada 2 hafta sürdü sonra erkek arkadasımla devam ettim şimdi iyiyiz nişanlıyız hala ilgisiz bunu çok takmıyorum ama birde son zamanlarda aşırı kıskanc kız arkadaşlarımla bile görüşmemi istemiyor habersiz bir yere cıkamıyorum haber versem ne işin var sorularıyla karşılaşıyorum ama o bana asla haber vermiyor sorduğumda ise sen ben değilsin diyor öğrenciyim uzaktan eğitim öğrencisiyim ve internet ortamında soru sorduğum hocam diye hitap ettiğim erkek sınıf arkadaşlarım bile büyük sorun oluyor ve tekrar görüşmemi yasaklıyor hadi bunlara da tamam dedimde kız arkadaşlarımdan ne istiyor coğu zaman doğruları söylediğim halde yalan söylüyorsun biliyorum diyor etrafımda kız erkek hiç bi arkadasım kalmadı beni kısıtlamanın beni üzdüğünü söylüyorum bu sekilde olmaz diyor hayır görüşmeyeceksin deyip kestirip atıyor uzun bi ilişki nişanlıyız ama ilgisizlik ve üstüne kısıtlama sizce bu ilişkiden ne olur

Nilgün hanı merhaba, sorunuzu okuyunca seçtiğiniz sevgili modelinin ve sizinle kurdukları ilişkinin terkedilme şeması ile bir ilgisi olabilir mi acaba diye düşündüm. Bu konuda biraz okuduktan sonra eğer sormak istediğiniz başka sorular olursa paylaşırsanız sevinirim. Sizin durumumuza uygun olduğunu düşündüğüm ve okumanızı tavsiye ettiğim yazı bu linkte, bir de ses dosyası var dinleminizi istediğim. Sağlıcakla kalın. https://iliskiterapisi.com/faydali-yazilar/terkedilme-semasi https://iliskiterapisi.com/radyo/terkedilme-ve-kuskuculuk-semalari

terkedilme şemasına kenim sahip olabileceğimi sanmıyorum acıkcası gayet ilgili bir ailem vardı ve hala hayattalar daha çok nişanlımla alakalı olabilir 5 yaşındayken babasını kaybetmiş ve uvey babasıyla zor bir çocukluk dönemi geçirmiş ve bizde sarsıntılı bir ayrılık dönemi yaşadık tekrar olmasından korkuyor olabilir ayrıca ondan ayrılabilirim çok sıktığı hatta beni boğduğu için ne kadar sevsemde ondan ayrılmayı düşündüğüm zamanlar oluyor göruyorum ki bu benim için atlatılabilir bir şey ancak onun için aynı şeyi dusunemiyorum kendimi öldürürüm sen yoksan hayatta yok cumleleri beni korkutuyor ona bu durumla alakalı yardımcı olmaya çalışıyorum sanırım profesyönel destek alsa iyi olur birde daha önce bu kadar kıskanç değildi evlilik konuşulmaya başlayınca böyle oldu neden olabilir acaba

Merhaba
1 yıldır devam eden bir ilişkim var birbirimize çok saygı duyuyorum seviyoruz seviyeliyiz nasip olursa evlenme niyetli bi görüşme bu..ama bu ilişki garip ni hal aldı aramızda birbirimizi çeken bişeyler tükendi gibi. . Başından beri çok az görüşerek bu ilişkiyi devam ettirdik. Ve o kadar mesafeliyizki daha elimi bile tutmadı. Onu kaybetmek istemem çünkü gönlüm onunla ama bu durum nasıl çözülür biliyorum. . Yani anlamıyorum tutku yok galiba nedir sorun bulamıyorum. Onunla konuştuğumuzda senin olumsuz bakış açın diyor ama ben tek başına bunu kabul etmiyorum tamam zaman zaman kaybetme korkusu yaşıyorum ama ben bunu kabul ediyorum bu başka bişey. . Şimdiden tşk ederim

Emel merhaba,
Sorunuzun cevabını burada bulabilirsiniz. Teknik bir hata nedeniyle sorunuzda belirttiğiniz Emel rumuzu, programda Eren olarak okunmuştur. Bu hata için özür dileriz. 06:50 ve 19:00 dakikaları arasında sizin sorunuz cevaplanmaktadır. Sağlıcakla kalın.

Öncelikle selam.

Benimde bi sorunum var
benim 9 aylik bi iliskim var hersey cok guzel gidiyordu taki şu son aylar hep kavga ediyoruz hic bir konuda orta yolu bulmuyoruz benden ayrilmiyor ama cagrede bulmuyor. Hep kendini hakli görüyorsun üstüme cok geliyorsun diyor. Ama öyle olmadigni düşünüyorum bana ilgisizligi delirtiyor askim canim vs boyle cumlelerle sevgi verdigini saniyor galiba. Bu aralar sorunlari oldu evlilik ertelendi kavga edip durduk soguduk tripler tavirlar. Her bulusdugmuzda senin yuzunden sinir hastasi oldum gibi yada cok takiosun zamana birakalim yada arkadaslarinin hep evlendigini söylìyip duruyor yada onlarin kiz arkadaslarinin hic birseylerrine karismadigini vs. Yada cok argo sinirli maco gibi davranislari sinir bozucu zamana birakalim hayirlisi olsun gibi cumleler kullaniyor. Mesela dusuncesiz olmasi yada suprizler yapmamasi cicek almamasi benim isdeklerimi yapmamasi delirtiyor ne yapcam bilmiyorm mutlu evlilik olurmu yada ayrilmalimiyim yoksa ben mi abartiyorum bilmiyorum sizce ne yapmaliyim?

Merhaba benim erkek arkadasimla 1 buvuk aydir sevgiliyiz fakat ilskinin basindan beri ilgisiz uzun zamandir sevgilisi olmamis o yuzden boyle oldugunu iddaa ediyor ve bu zamana kadar babasini hic gormemis annesinide 8 sene once kaybetms kendisi 23 yasinda ananesiyle yasamis hep ben diyorum acaba bu yuzdenmi ilgisiz ole alistigi icin arada kavga ediyoruz ilgisizligi yuzunden ayrilma dercesine gelioyoruz ama ayrilmiyor benden ama ilgisiz bende cok soyleniyorum daha cok inadina yapiyor hep boyle sessiz sakin biriymis ogrendigim kadariyla yanyanayken ynede ilgileniyor ama uzaklastigimizda ben yazmadan yazmiyor arama sevmiyor zaten knusamiyorz bazen cevap atmio goruyor ben anlamadim bana yardimci olur musunuz ayni zamanda baya yogun kendiside bana msj at ilgilen dedikce hep cekiyor kendisini ne yapmaliyim?

Merhablar benim 4 yillik bir iliskim.var sevgilimle cok iyi anlasip guzel vakit geciriyoruz gelecege dair planlarimizda var ama.su son iki yildir sevgilim de tuhaf sekilde takintilar basladi oncelikle abisine cok benzedigini ikiz gibi olduklarini dusunup.benden surekli yorum istiyor ben benzetemiyorum kimse asiri benzetmiyor ama o inanmiyor kurtulusu olmadiginu dusunuyor doktora gidelim.dedigim de gecti diyor ama bu artik ayda 3 kez asiri sekilde atak seklinde olmaya basladi ona nasil davranmam gerektigini bilmiyorum bana inanci kalmamis gibi davraniyor cok seviyor anliyorum ama bu sekilde davranip beni surekli sucluyor yalan soyledigimi dusunuyor bana yardim edin lutfen onun bu sekilde olmasi beni cok uzuyor boyle olmasina icim dayanmiyor artik.kurtulmasini istiyorum.nasil davranmaliyim ne yapmaliyim lutfen yardimlariniza ihtiyacim var

Beyzanur merhaba,
Sorunuzun cevabını burada bulabilirsiniz. 19:20 ve 23:50 dakikaları arasında sizin sorunuz cevaplanmaktadır. Sağlıcakla kalın.

Merhaba ben 21 yaşında bayanım. Bizim 4 yıllık bir ilişkimiz var sevgilimde benimle aynı yaşta. İlk iki yıl mükemmel bir ilişkimiz vardı. Çok mutluyduk. Ve herşeyi anlatmak gerekirse birlikte olduk ve hamile kaldım alırdık. Ama çok seviyorduk yaşımıda küçük olduğu için bebeğimizi aldırdık ailemizden gizli. Ve ben çok duygusallığa başladım o olaydan sonra . unutamadım ara ara ağlamaya üzülmeye başladım. O ise aklına geldiğinde kaçmaya konu değiştirmeye başladı. O konuyu hiç açmadı birdaha . Bana destek olmadı ağladıkça oda kaçtı. Sonra benden ayrıldı. Beni üzdüğü için kendini suçladı ve ayrıldı. Hep gülen beni ağlayarak görmeye dayanamayıp kaçtı. Sonra geri geldi affettim. benden ara ara sürekli ayrıldı ve acılarla ben tek kalınca dahada çok yıprandım. Ama hala seviyoruz şuan aynı üniversiteyi kazandık. Beraber okuyoruz ben iktisat o edebiyat bölümü. En son o benden yine ayrıldı burada ve ben geldiğinde yine kabul ettim Çünki bir başkası girmedi aramıza hiç hep kendi sorunlarımız ve pişman olup dönüyor. Fakat ben çok yıprandım. O her gittiğinde sebebi bulamadım. Seviyorum diyordu ama hareketleri sıkılmış gibiydi kendine bırakıncada ayaklarıma kapanırcasına pişman oluyordu ağlıyordu. Seviyordu . Bu haller beni çok yıprattı. Son gelişinde beni azıcık üzdüğünde canını okumaya başladım seviyorum ama tekrar yaşamaktan korkuyorum bırakıp gitmesini. Ve kafamda oluşan o lanet kişiliginden. O yüzden bu kişiliğe inanmak istemiyorum. Ama canımı yaktığı anda hak ettiğini düşünür oldum eski sabrım kalmadı yine ayrılıp geri gelmesini bekleyecek kadar. Ve şuan çok kavga ediyoruz saygımız kalmadı ayrılmıyoruz seviyoruz ama çok azaldı. Hatta korkumdan gidersen kendimi öldürürümde dedim. Çıkmaza girdim ama aslında içimde böle değilim sadece eskiki gibi sevilmek ve sevmek istiyorum. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun. Herşeyi yeniden toparlamak istiyorum. Eğer bir çıkar yolumuz yoksa yıkılcam

Merhaba Hocam,
erkek arkadaşımla 2.5 yıl önce tanıştım ve 3 aydır birlikteyiz. İlişkimizin başlarında herşey normaldi fakat bir süre sonra ikimizde de aşırı kıskançlık başladı fakat ben bundan şikayetçi değildim aksine hoşuma gidiyodu ve birbirimizi hiç kırmadık kıskandığı her konuyu düzelttim onun istemediği kişilerden uzaklaştım. Bu durum beni rahatsız etmiyo fakat benim onu aşırı kıskanmam problem olmaya başladı kendimi kontrol edemiyorum fazla boğuyorum onu (ona göre) onun bana yaptıklarından farklı birşey yapmıyorum tabi. ilişkimiz yıpranmaya başladı. dün şehir dışından kuzenleri geldi ve onlarla tanıştım gecenin sonunda herşeyi berbat ettim problem çıkarttım ve kuzenleri benim düzelmeyeceğimi manyaklık derecesinde kıskançlığım olduğunu söylemişler doğal olarak o da etkilendi söylenenlerden. Açıkçası bende bu aşırı kıskançlığımdan kurtulmak istiyorum çünkü onu seviyorum ama kendimi nasıl kontrol edeceğimi nasıl düzelteceğimi bilemiyorum. ve düzeldiğimi onu nasıl ikna edeceğimi de bilmiyorum. Hepsini geçtim ilişkimi bitirmek istemiyorum kaybetme korkusundan dolayı aşırı kontrolsüz tavırlar sergiliyorum. Ne yapmalıyım nasıl düzeltmeliyim kendimi ve bunu ona nasıl göstermeliyim ?

Merhaba,ilişkimde güven problemi var. 1 yıllık ilişkim var. İlk zamanlarda bi yalanını yakaladım ama hala inkar etse de inanmıyorum. Daha sonra ilişkimizin 6.ayında ben şehir dışındayken iş yerinden kızlarla mesajlaşmış. Özellikle bir kişiyle neredeyse her akşam bir gecede saat 1e kadar falan. O bunda bir sorun görmüyor. İşle ilgili. Sorun bazen uzuyor konuşuluyor diyor. Ama iş mesajla konuşulur mu ? Kendisi müdürdü. Bi müdürle personel o saate kadar mesajlaşır mı ? Ben bunu onun internetten konuşma geçmişine bakarak öğrendim. Geri döndüğümde mesaj duruyordu ama o zaman bilmediğim için işle ilgilidir diye okumadım ama ayrıntıları öğrenince bu konu açıldı ve kavga ettik. Onun özel hayatına karıştığım için suçlu ben oldum. Daha sonra o mesajlara bakmak istedim ama silmiş. O ara bende face hesabındaki iş yerindeki kızları silmeye başladım gördükçe. Ya mesaj atıyolardı ya da her şeyini beğeniyolardı kıskanıyodum bende. Bunu yeni fark etti ve yine kavga ettik. Yine suçlu ben oldum. Ne hakla böyle bir şey yaparsın diye. Haklı olabilir ama beni bu şeye onun getirdiğini düşünüyorum. Yanılıyor muyum ? Lütfen mantıklı açıklamalarla yardımcı olun. Benim hatam mı bunlar ?

3 yılı aşan bir ilişkim var..ve gitgide tukeniyoruz.hatta şuan benimle goruşmuyor bile..aile sorunları maddi sorunları sorumlulukları çok fazla.bunları taşıyamaz oldu..anlayışsızlık yapmak istemiyorum ama.eski ilgisi sevgisi kalmadı..bir çok kez goruşmediğimiz oldu.ilk başlarda benim için neler neler yapan insan şimdi ben konuşurken dinlemiyor bile.arayınca bunaldım dercesine bir ses tonuyla konuşuyor.varlığımdan bile rahatsız.hep ben bişşeyler yapmaya çalışıyorum.hep ben arıyorum.onunsa hiç eyvallahı yok.umrumda bile değilsin edasında.bitirmekmi istiyorsun diyorum susuyor.galiba benim net bir şekilde duymaya ihtiyacım vardır kabullenebilmek için.ne beni bırakıyor nede benimle oluyor.beni iyice dengesizleştirdi.ne yapacagımı bilemiyorum..son birkez konuşayım dedim.benimle tartışma deyip kestirip attı.ben sadece bunu istiyorum dedi.bende bu nasıl bir ilişki böyle ne yapmak istiyorsun dedim.sadece susuyor.çatlayacamm.bu adam ne yapmak istiyor ?

Merhaba, benim 2 yıllık bir ilişkim var nişanlanmaya doğru gidiyoruz ama kendimi hazır hissetmiyorum. İlişkimiz o askere gittiği zaman başladı kendisi onceden tanıdığım bir arkadaşımdı. Uzun dönemde yapınca askerliğini çok fazla sıkıntïlarımız oldu. Onun için o dönemde kendimle ilgili çok fazla fedakarlık yaptım. (Kıyafet, gezme, arkadaş sınırlaması vs.) 1 sene boyunca o halime çalıştım farkında olmadan. O askerden gelince normale döndü ise başladı ama bu sefer ben onun alistirdigi gibiyim normale dönemiyorum. Yaptıklarımı onunda yapmasını istiyorum ama o kendini böyle değiştirmiyor yaptiramiyorum. Ve aramızda ciddi sorunlar oluşmaya başladı kıskançlık güvensizlik.. O bende sorun olduğunu soyluyor evet şuan ben güvenmediğm için sorun çıkarıyorum kiskaniyorum ama beni bu hale getiren de o . Kabul et miyor, kendimi böyle degistirdigim için cok pisman oluyorum onu öyle görünce. Gerçekten tedavi almak istiyorum. Bu takıntılar günlük onun olmadığı anlarimida çok etkiliyor. Daha 21yasindayim ama hiç biseyden keyif alamıyorum. O olunca güzel geçiyor ama aklımda sorularla.. Engelleyemiyorum. Sinirden umutsuzluktan en ufak birşey de ağlamaya basliyorum. Ve ben kesinlikle böyle biri değildim. Napmaliyim ?

Merhaba benim universiteden 8 yillik bir iliskim var ve son bir yildir evliyiz. Esimin ailesi beni istemediler ve alenen bana ve aileme karsi saygisizlik ettiler. Ben esimin, beni ailesine karsi yeterince korumadigini hissediyorum. tekrar eden yanlislar sonucu ,ben artik surekli yapilan hatalari konusan aglayan gidicem diye tutturan ofleli bagirtlak adeta cingene bi kadin oldum. Esimin davranislarindada bi duzelme yok tabiki. Hatta artik birbirimizden nefret ettigimizi haykiriyoruz ofkeden ama aslinda sanirim karsilikli ozur bekliyoruz. Birsuru yol denedik ama ne olursa olsun hakli yada haksiz olayim esimin aile bireylerinden biri soz konusu oldugunda beni yok sayiyor. Ben hep onlara gore daha az sevildigimi hissediyorum ister istemez bi kiyasin icinde buluyorum kendimi. Piskolojim alt ust oldu.surekli birdaha olmicak diye birbirimize soz verip ilk tartismada ayrilik anlasmasi yapiyoruz sonra aksama kadar aglayip berbat bi halde barismaya calisiyoruz. Her seferinde bidaha olmicak diyorum kendime ama ayni terane :(Nasil hissedicegimi bilmiyorum.

merhaba bana lütfen yardım edin 1 yıllık ilişkim var. uzak şehirlerde yaşıyoruz ben istanbulda yaşıyorum kendisi elazığda gercekten yan yana oldugumuzda hersey o kadar guzelki düşünüyorum ben bu cocugun sevgisini hakedıcek ne yaptım dıyorum zaman zman ama kendısı cok kuruntulu bir yapıya sahip bende kuruntuluyum ama asla onun kadar olamam neyse gelelim sorun yasadıgım en buyuk konuya ilişkimizin en başından beri bana güvenmıyor oysaki ilişkiye baslmadan herseyi hayatımdaki herseyi anlattım kurdugum cumlelerde bile bişeyler arrıyo bana hiç güvenmedi napmalıyım nolur yardım edin ve bu guven sorunu yuzunden bana atmadığı iftira kalmadı herseyi sevgim için sineye cektim bana yardım edin yalvarırım

merhaba 1 yıllık bi ilişkim var.hersey ilişkinin başında güzel gidiyordu fakat ilişkinin başından beri gelen bi sorun vardı. bana guvenmemesi ben ilişkinin en başında geçmişimi anlattım boyle dıyınce gecmişte yasadıgım yanlıs seyler var gibi durdu ama hayır aha once kımle konustugumu vs onları cunku istedim ki başkasından duymasın herseyı benden duysun ki bana guvenı olsun. cunku bu cocugu ben tavladım onu kendıme ben asık ettim ya gercekten cok sevıyorum. uzak mesafelerde oturuyoruz ben istanbulda kendısı elazıgda buda bizi tabıkı daha çok yoruyo fakat ben elımden gelenın fazlasını yaptıgımı dusunuyorum kapı dısarı cıkmıyorum gittiğım yerlerı haber verıyorum eger cıkıyosm dısrı bana bir cok iftira attı Allah yukarda hiç birini hakketmeedim hiç birsey yapmadım iftiraları sıneye cektım ama benım ıcımde hep bi yara olarak kaldı ben cok sevıyorum iananın oyle boyle degıl universitede edırnede tanıştık biz ben onu için okulumu uzattım bu kadar sevıyorum yalvarırım soyleyın ben bu cocugun güvenini nasıl kazanabılırım?

İyi günler yaklaşık 4 ay dır esimle aramızda güvensizlik basladı sansl da yaptığı yaptığı konuşmalar ve tanışmalar yüzünden ben etkilendim ve oda hiçbir zaman hatalarını kabul etmeyen biri olduğu için catışmaya basladık 18 kasımda boşanma davamız var bir sinirle actım şimdi ise ne yapacağımı sasırmış durumdayım aynı evdeyiz ikimizde aynı durumdayız oda bir ayrılmak istiyor bir istemiyor

ben 21 yasındayım küçükken babam önümde porno izlerdi bu ben üniveriteye gidene kadar devam etti kimseye bişey diyemedim çıkıp gidiyodum odadan veya görmezden gelip başka bişeyle ilgileniyodum gene küçükken bi adam taraından sürekli taize uğradım korktum gene kime ne anlatıcam bilemedim daha okula bile yeni başlamştım bu taciz olayı orta2 ye kdr devam etti snra taşındık yeni evimizi öğrenemedi yada artık büyüdüğüm için uzaklaştı bilmiyom her seferinde zorla kurtuluyodum elinden.ilk sevgilim 6. sınıfta oldu bi sene sürdü sonra kısa zamanlı sevgililerim olmaya basladı ilişki yaşadıklarım oldu lisede. gene lisede bi taciz olayı daha yaşadım bu sefer sessiz kalmadım mahkemeye verdim benim psikolojim iyice bozuldu bu olaydan önce 5 yıldır konuştuğum sevgilimle tanıştım bu sevgilim ilk zamanlar beni hiç sevmedi amacı farklıydı hayatında baskaları da oldu benleyken ben aldatmalarına göz yumdum kabullendim ona kızlığımı verdim sevdiğimdi çünkü ama kanamam olmadı ama ben her ilişkiyi yaşadım ama kızlığıı sadece ona verdim bana inanmadı doktora da gittim damarın inceliğinden farketmemişsinizdir dedi inandı dedi ama en ufak kavgada yüzüme vuruyo bu konuyu ve yukarıda anlattığım bütün olayları hiç bişey saklamadan anlattım bilmek hakkı dedim şimdi beni çok fazla sıkıyo nerdesin kimlesin die bazen kavgalarımız şiddete dönüşüyo bana vuruyo sevmesem katlanmam diyo bazende sürekli benden nefret ettiğinden iğrendiğinden bahsediyo ayrılalım diyorum onu da istemiyo ben napıcam şaşırdım öyle zor ki bazen kriz geçiriyorum durup dururken gülmeye sonra ağlamaya sonra tekrar gülmeye başlıyom lütfen yardımcı olun psikoloğa bu kdr ayrıntılı anlatamıyorum napıcam bilmiyorum

Bir yildir erkek arkadaşım var şuanda askerde bana ufak tefekde olsa hep yalanlar söyledi hayatında ben yokken iki kere baska kadınlara gitmis simdi sigara içiyo ustu ağzı hep sigara kokuyodu bana içmiyorum diyo hala da icmiyorum diyo annesi geldi bana oğlunun sigara konusunda yalan söylediğini söyledi ama kendisi hala icmedigini iddia ediyor simdi güven problemi yaşıyorum demek ki bana bu zamana kadar hep yalan söylemiş beni hep kandırmış aklımda içimde hep bi şüphe var ya bana yalan söylerse ya beni aldatırsa diye kafayı yicem bu durumda ne yapmalıyım !!

Erkek arkadasim benimle tanisip iki ay kadar …bosanmis ve cocuklari olan dul bir bayanla birlikte olmuş…7 aydir ciddi anlamda görüsüyoruz ailelerimizi tanistirdik ona nasil davranmaliyim

Merhaba. Ben 21 yaşındayım erkek arkadaşım 26 yaşında 4,5 yıldır bi ilişkimiz var. Üniversite öğrencisiyim o okumuyor benim için yaşadığı şehri bırakıp benim yanıma geldi ve 3 yıldır beraber yaşıyoruz. Kendisi çok sorumsuz bana cok güveniyor b…. Halleder deyip ne kirayı ne faturayı nede ne yiyip içeceğimizle bi ilgisi yok. Dışarıya karşı hep saf olan taraf oluyor örneğin bi işe girse hakkı olanı almıyor çalışma saatleri kac olursa olsun devam ediyor ben yapma doğru değil desem beni tersliyor. Ben ona karşı çok affedici oldum aldatıldım, yalanlar oldu , kumar oynadı borcunu ödedim hep affetdim ama tek istediğim şey ilgi bunu bana vermiyor. Sanki otuz kırk yıllık evliyiz artık herşey monoton onlardan tek farkımız cinsel bi temasımız kesinlikle yok. Sadece ilgi sevgi istiyorum nasıl alıcam bu istediğimi.

Erkek arkadasim universiteye gitti ve surekli tartisma cikaran bi karaktere donustu yada anlasamiyoruz iste bilmiyorum surekli bi problem oluyo kucuk seylerden de olsa bugun oglen 1 de kaldirdim arayip aksam saat 9 da uykum geldi diyip uyudu surekli uyuyorum diyo saat 12 oldu hla tik yok sogudumu ki

Merhaba öncelikle 26yaşındayım 5.5senelik bir ilişkim var, ilişkimizin ilk yılı beraberdi sonra üniversite bitince uzaktan yürüttük, fakat bu süre içinde kavgalar tartışmalar ve benm tarafımdan edilen küfürler hakaretler sonucu kız arkadaşım bu sene haziran gibi benden soğudu ayrıldık sonra geçici olarak benim yaşadığım şehire çalışmaya geldi bu süre içindede ben ilişki uzmanına gidip öfke kontrolü ile ilgili terapi aldım oda bir kaç kez geldi barıştık aramız iyi olmaya başlıyordu 2ay kaldı geri gitti terapimizde yarım kaldı tam sorunlar düzeliyor derken yine başladı “eski yaptıklarını unutamıyorum beni çok incittin, artık seni sevemiyorum” tarzı şeyler söylüyor sürekli ama öte yandan bana iltifatlar ediyor yüzün çok güzel çok iyi birisin mantıklı birisin vs. Bana bağlı hissetmediğini söylüyor, ben zamanla düzelir diyorum ama bi yandanda korkuyorum bu sene kpssye hazırlanıyor kazanırsa bende onunla gitcem nikah yaparız falan diyordu ama pekde istekli değil. Kız arkadaşımın bana olan öfkesi gecebilir mi? Ve beni yeniden sevebilir mi mümkünmüdür bu? Yada beni beğenmesi iltifatlar etmesi onun değişiyle “seni bebek gibi seviyorum” demesi beni sevdiği anlamına mı gelir?

Merhabalar,
Yaklaşık 2 yıldır bir ilişkim var. İlk yılımızda erkek arkadasım eski sevgilinden bazı yaptıgı hatalardan dolayı ve alışkanlıktan dolayı kurtulamıyordu. Benle onun arasında gidip geliyordu. Bu zaman diliminde de beni cok üzdü. 2. Plana attı beni zor günler yaşattı. Sonrasında aklı basına geldi bana onunla ilgili olan herseyi anlatıp tamamen bana döndü. Beni aldatmıstı üstelik kaç kez o kızla belki baskaları da olmustu bilemiyorum. 1 yıl boyunca beni ayakta uyutmus. Ben o kadar sey yasadıklarını bilmiyordum. Sonrasında ben onu affettim. Ve ilişkimiz hala dvm ediyor milat gününün üzerinden 1 yol geçti. Hersey cok güzel cok düzgün saygı sevgi cercevesinde bir ilişkiniz var. Herseyini biliyorum artık benden birsey gizlemiyor bende aynı sekilde. Karı koca gibiyiz sadece beraber yasamıyoruz. Kısacası hersey cok güzel ancak bazen bana eski yaptıkları beni aldattıgı aklıma geldikçe çıldırıyorum. Ondan nefret ediyorum. Ayrılmak istiyorum. Ona nefret kusmak istiyorum Ama yapamıyorum. Eskiyi tamamen unutup herseye dvm mı etmeliyim yoksa bitirmeli miyim bilmiyorum. Ama artık cok yoruldum. Konuyla ilgili yardımcı olursanız cok memnun olurum. İyi günler

Merhabalar
Sevgilimle tartıştık ikimizinde hataları var ben alttan alıyorum barışalım istiyorum ama sevgilim çok dik kafalı bu yüzden içim içimi yiyor sinir stres yapmaktan ne uyuyabiliyorum ne yemek yiyebiliyorum bitkisel hayatta gibiyim buluşmaya da gelmiyor ikimizde birbirimizi gerçekten çok seviyoruz ayrılma gibi bir şey kesinlikle yok ama böyle bir durum var sorunlarımızı nasıl çözebiliriz yardımcı olur musunuz.

Merhaba, hala cevap veriyor musunuz bilmiyorum yazılanlara. cevap vrrirseniz müteşekkür olacağım size zira aklım ve kalbim karmakarışık çünkü. 1 yıl kadar senden çok hoşlamıyorum bana bi şans vermek istemez misin diyerek ara sıra karşıma çıkıp bi yerlerde kahve içelim birbirimizi tanıyalım diyerek görüşme talebinde bulunan kişiyi ilk başlarda başka birine güçlü duygular hissettiğim için uzak tuttum kendimden ve bunu da açıkça söyledim. aylar sonra tekrar karşıma çıktığında ise telefon numaramı alıp görüşmeye ikna etti beni. ne var ki işi gereği bi süredir yurt dışında yaşadığını da ekledi. yurt dışında olması nedeniyle görüşmesek mi diye düşünürken, 7-8 ay sonra zaten temelli döneceğini, bunun için ondan uzak durmamam gerektiğini sürekli yineledi. 7 ay boyunca türkiye’ye geldiği zamanlarda sürekli görüşmeye başladık. sanki sevgili olmuşcasına temelli döneceğim yakında zaten diyerek burdaki planlarını, beni sevdiğini, benimle mutlu olduğunu dile getirdi. 7 ay sonunda mesafeden kaynaklı az görüşmenin, birbirimizle olan iletişimimizin azlığından dem vurarak geldiğinde de böyle mi olacağını, ona yoğun bişeyler hissettiğimi, sadece istediği zamanlarda görüşebilmenin beni kötü hissettirdiğini, yorduğunu dile getiren bi mail attım ve bunu nasıl çözebileceğimizi, aramızdaki ilişkinin netlik kazanmasını, adının konmasını istediğimi de ekledim. kendisi günlerce sessiz kaldı, neden cevap vermediğini kendi fikrini olumlu, olumsuz söylemesini beklediğimi yazan bi mesaj attığımda yoğun olduğunu ve ne cevap vereceğini bilemediğinden cevap yazmadığını ifade etti. biraz daha bekledim ve ardından aslında söylediği gibi bi adam olmadığını, hissettiğini söylediği şeyleri hissetmediğini düşünmeye başladığımı ve bir cevap istediğimi tekrar belirttim biraz daha sert ve ters bi tavırla. hatta o dönem türkiye’de idi, bu nedenle yüzyüze konuşmayı da teklif ettim. sakinleştiğinde konuşalım, bana niye böyle sinirlendin anlamıyorum. ne cevap vereceğimi ben de bilmiyorum bu yüzden bişey diyemiyorum, peki bi cevap vericem dedi. yurt dışına gittikten 1 hafta sonra çok düşündüm ne yazacağımı, aramızda mesafeden kaynaklı sorunlar var, ilişki yapamam sebeplerim var, bi süre uzak kalalım dedi. ben de o zaman bitti manasına gelen bi mesaj yolladım. haftalar sonra sürekli karşılaştığımız yere yanında bi başkasıyla geldi, ben de bu muydu nedenin dedim uzak kalmak için, üzerine gittim. sinirlerime hakim olamadım konuşmak istiyorum neden böyle davrandın dedim. yanındaki ile bi ilişkisi olmadığını, benim bitti dediğimi bundan sonra kimle görüştüğünün beni ilgilendirmediğini zaten bizim sevgili bile olmadığımızı dile getirdi. sonrasında yine de konuşmakta direttim, cevaplarını, nedenlerini öğrenmek adına.. buluşalım tamam dedi önce sakinleş dedi, tamam dedim. buluşacağımız günse ben, buluşmayalım seni de zorlamış oluyorum. haklısın biten bitti üzerine konuşmaya gerek yok diye mesaj attım, yaptığını ve söylediklerini hazmedemediğimi farkettim çünkü. özel biri olduğunu ona karşı hissettiğim herşeyi de açıkça söyledim. beni üzdüğü kırdığı için üzgün olduğunu, ilişki yapamayacağını, bu yüzden uzak ve sessiz durduğunu, yakında temelli döndüğünde oturup konuşabileceğimizi söyledi. ben de ne istediğini bilmediğini, belki güvensizlik yaşadığını, geçmişinde tıkanıp kaldığını, iyice düşünmesini şayet istiyorsa benimle mutlu olduysa o zaman karşıma gelip nedenlerini, ne isteyip istemediğini bana açıklamasını başkaca da bişeyin elimden gelmediğini söyledim. kendine dikkat et dedi ve konuşmamız bitti. bu adam ne istiyor neden böyle davranıyor, hissettikleri yalan mıydı sorgulamaktan kendimi alamıyorum. ne adım atmalıyım, sessiz mi kalmalı, unutmalı mıyım. uzak mesafe yüzünden mi uzak kalıyor yoksa gerçekten, ne düşündüğünü ne istediğini nasıl anlayabilirim. saygılar.

Evlilik oncesi cinsel musasebet oldu kiz arkadasimla benim bir sorum olacak benim kiz arladasim yaklasik 4 ay gibi bir suredir beraberiz ve enson cinsel munasebetimiz oldu karsilikli ve beni sevdigini vazlasiyla cok asik oldugunu soyledi ama senden uzaklasmak istedim beceremedim dedi ve bunu yaptiktan sonra dinen zina oldugnu soyledi sucluk duygusu yasiyorum dedi ve hergun sadece nasilsin diyor sorusuna cvp verdigimde kendini gericekip yazmiyor peki boyle sucluluk duygusu olan bir bayana nasil yaklasilmasi napa bilirim onerilerinizi bekliyorum gerekiyor cvp yazarsaniz cok memnun olurum saygilar

merhaba 2 yıllık bır bırlıktelığım var ve 1 yıldır nışanlıyız ayrı şehırlrde yaşıyoruz ilşlkimiz boyunca hıc aynı şehırde olamaık belırlı aralıklarla o gelıyor ben gıdıyorum, tam nıkah gunumuzu alalım duğun hazırlıklarına başlayalım 2 haftaya halledelım derken benden soğumaya başladı telefonlarımı açmıyor bıkaç aramadan sonra dönüyor en son olayımızda ise kensısı ile daha önce bır arkadaşıma gideceğime dair bilgi vermış olmama rağmen kafana göre iş yapıyorsun dıyerek teğpkı gösterdı fakat yınede mesajlarımıda sevgı sözcuklerımız vardı bir iki gun sonra ise tamamen ehrsey kesıldı ne mesajlarıma cevap verıyor nede konulşuyor benımle bu durumu duzeltmek ve konuşmak için yanına gıttım bu hafta sıonu fakat konuşmak istemedi yıne zorladığımda ise kafama göre takılığımı, iş yerındekı arkadaşlarımın bana farklı baktıklarını buna dıkkat etmedığımı , erkek arkadaşlarımla tokalaşırken bırbırımız neden optuğumuzu neden sadece el uzatarak tokalaşmadığımızı soyleyıp durdu .ama bunlar suıan yaşanan sorunlar değil ve ck dıkkat etmeme rağmen soyledıklerı seylere bunlarla karşılaştım.bazemn bana hayatım deyıp sonra kendını frenledığını farkettım, cınsellıkte ise once yanaştı sonra uzak durdu sonra tekrar yanaştı anlamıyorum ne yapmaya çalıştıpğını . beraber gecırdığımız hafta sonundsa kendı sıkıntılarımızharıc normal işki akadaş gıbı konuştuk bu arada işlerımızı, televızyondakı şeylerı eleştırıp gulduk fakat yıne cok dıkkatlıydı bana karşı sevgı sözcukllerını kullanmakata bunu farkettım , dun kendı şehrıme donerken aradım o benı aradı nasıl gıdıyor yolculuk dıye fakat bugun yıne mesaj attım ve cevap yok sımdı ne yapmalıyım nasıl davranmalıyıom bılmıyorum bende ona karşı aynı mesafede mkı olmalıyım yoksa daha cok yaklaşmnalıarayıp yanlız oolmadığını ve onu sevdiğimi hıssettırmelımıyom .gercekten o kadar caresızım kı boyle zamanlarımız olmuştu ama hıç buı kadar kotuye gıtmemıştık. ayrılmak için bırşey soylemedı ama boyle gıdecekse olmasın dıyor ne demek istıyorsun soyletam dıytorum bışey demek istemıyorum dıyor ne olur akıl verın zıra bende kalmadı.

Benim bi kiz arkadaşım var ama yanına gitmeye falan cesaret edemiyorum çok utaniyorum lütfen yardım edin bu utançlığımı nasıl gidereceğimi bilmiyorum hiç sevgili gibi durmuyoruz sanki iki yabancı gibiyiz yardim ederseniz sevinirim

3 senedir bir iliskim var erkek arkadasimi cok seviyorum ama cok kiskancim onu kaybetmekten aşırı şekilde korkuyorum bu yüzden onu disari birakmiyorum arkadaslariyla kendisine güveniyorum ama disardaki kizlara ve onun arkadaslarina güvenmiyorum
Bu yüzden cok kavga ediyoruz napmam lazim disari birakmak istemiyorum

Nasıl oluyo bilmiyorum ama ben haklıysam bile erkek arkadaşım ne yapıp edip kendini haklı çıkartıyo kendisi arkadaşlarıyla gezerken ben gezemiyorum arkadaş konusunda haklı olabilir çünkü arkadaş çevrem gerçekten iyi değil evden çıkmama kızıyo düşüne biliyomusunuz annemle bile bi yere gitmeme kızıyo tabi yinede gidiyorum beni seviyo buna eminim ve bende seviyorum biz geçen sene gidemedik üniversiteye ben 1 sene kaldığım için erkek arkadaşımda beni burda bırakıp gitmek istemedği için gitmedi halbuki gitmesi için o kadar şey yapmama rağmen beni çok ama çokkk kıskanıyo ve bu durum bazen can sıkma noktasına kadar geliyo bide kıskanılmayı çok seven biriyim ve bana bi kaç kere güvenmiyorum sana dedi ama sonrasında güveniyorum dedi ne yapıyo bilmiyorum çözemiyorum üniversiteye gidicez ya orda ayrılırsak falan diye düşünmüyo değilim çünkü herkes böyle söylemlerde bulunuyo bana ve aklıma takılıyo bi yol gösterseniz bana

Merhaba ben mehmet gökçe 5 aydır sevgiliyiz ve evlenmeye karar vermistik bir zaman sonra bunalmış tim ikide birde araması ve ikide birde mesaj atmasindan yorulmustum ve ona çok kötü yalan attım 4 5 gün rahatladiktan sonra o yalanı bitirecektim ama sevgilimin kardeşi bunun bir yalan olduğunu anlamisti ve yalamim ortaya çıktı hayatımda çok yalsn attım ama iliskimizde hiç yalsn atmadim bu yalsndan hariç sonra bana benden ayrılmak istediyini ve benden artık nefret ettiyini söyledi ve her şeyi zamana birakmamizi istedi bende çok özür diledim ve cok pişmanım ama ne yapsam bana geri dönmedi unutmaya çalışıyorum ams unutamiyorum iyice içime kapandim sadece aklımda o var ve cok üzülüyorum bana bir akıl verin lütfen

Merhabalar, iki seneye yakin suren iliskim gectigimiz haftalarda son buldu. Sebep olarak ise birbirimize karsi kirici tavirlarimiz. Normal zamanlarda o beni hep alttan alırdı ama artik yapmayacagini iatemedigini soyledi. Bana senden sonra baska kimseyle de olmayacagim dedi. Ben bu ayrilik suresi boyunca onu surekli aradim rahatsiz ettim. Beni cok sevdigini biliyorum cok aglayip uzuldu cunku o da. Ama ben de ne yapacagimi bilmiyorum su an onu gercekten cok seviyorum. Tesekkurler.

Erkek arkadasimla 2 sene arkadas kaldiktan sonra sevgili olduk ve 3 senedir de beraberiz. Bana karsi ilgili ve sevgisinden suphe duymuyorum. Kendisi 36 yasinda, egitimli kentli biri, benim tanidigimdan beri calismiyor ve bu nedenle gun icerisinde spor ve arkadaslariyla zamanini dolduruyor. Bu nedenle cok fazla arkadasi var ve bu arkadaslarinin yarisi spor cevresinden olmasi nedeniyle temelsiz arkadasliklar. Cogu arkadasi kendisi fazla iyi niyetli oldugundan dolayi onu istismar ediyor. Kendisi bu konuda hic secici degil, onunla iletisim kuran herkesle iletisim kurup samimi oluyor. Her gun asagi yukari beraber vakit geciriyoruz ama cogu zaman arkadaslari da bizimle ve benim ozel alanima fazla mudahil oluyorlar. Sonucta o kisiler ben secmesem de benim de arkadasim haline geliyor. Onlarin olumsuz her seyi bana yansiyor ya da zarar veriyor. Bazen arkadaslari bana saygisizlik da yapiyor, beni yok saydiklari bile oluyor. Bu konuda cogu zaman susup daha sonra kendisine arkadaslarinin bazilari ile daha az gorusmesi daha secici olmasi ve beni korumasi hep arkamda olmasi konusunda terkinde bulunuyorum. Fakat cogu zaman arkadaslarinin hatasi yerine benim tepkime odaklaniyor, onlari suclamiyor, onun hayatina mudahale edemeyecegimi, herkese iyi olmamiz gerektigini, ona guvenmemi beni sevdigini gerisinin onemli olmadigini ve bosvermemi soyluyor. Arkadaslariyla tartistigimda tepki gosterdigimde ise beni kotu olmakla sucluyor ve arkadaslarina asla saygisizlik etmemem gerektigini soyluyor. O buna engel olamadigindan ben doluyorum ve agresif bir tavir aliyorum ve iliskimize cok zarar veriyor. Sorunun kaynagini bulmak ya da baskalariyla arasina mesefa koymak kaliteli arkadasliklar kurmak yerine hep beni sucluyor. Bu arada bir gorustugu ve hayatini tasvip etmedigi kisiler icin de gecerli. Benden baska kimseyi kiramiyor. Bu konuda asla geri adim da atmiyor. Bu konuda ne yapabilirim?

Mrb 15 yıllık evliliğinde 2 çocuğumuz var. Esim 36 yasında mesajlastigi kız 24 yaşındaydı. Su an dört sene oldu ayrılalı. Ayrıldıktan 2 ay sonra nişanlandı ve 10 ay sonra düğün yaptı.çocuklarıyla ilgilenmedi bu surede.ne maddi ne manevi bir desteği olmadı. Nafaka için mahkemelik olduk. Mahkemelerde gelmiyordu. 3.5 sene boyunca hic görüsmedik telde dahil. Bu evlilikten 2 çocuğu oldu. Önemli bi konu oldu ve aradım fakat engellenmisim. Ulaştım kendisine esi engellemiş.benimle görüşmesini istemiyomus. Cocuklarimin babası bambaşka biri olmuş. Kendisiyle gorustuk ve her görüştüğümüzde eşine soyluyor. Tabi oda kızıyor ve kavga ediyorlarmış kendisi söyledi. Kızım 12 yasında. Bi olay oldu ve babasını aradım. Gelmesini gerektiğini kızının yaninda olmasını söyledim.fakat o eşiyle beraber gelmişti. Çok moralin bozuldu. Bu çocuklar ilimizin bunun ne isi var dedim o benim karim dedi her zmn yanımda olacak dedi.çok şaşırdım.psikolojik bozuldu. Ertesi gün işyerine gittim ve yaptığının yanlış olduğunu,eşinin bnmle görüşmesine tahammülü olmadığını, bunu benim psikolojimi bozmak için yaptığını söyledim. Kendine gore haklisin dedi. Ben bu kadınla ne yapicam.hadi çocuk olmasa neyse ztn bu çocukları senelerdir hic aramadan ben buyuttum. Sırf huzurlu olsun diye. Bana yardim edin ltfn ve benden korktuğunu, benle gorusurse gidip eşine söyleyeceğimi söylüyor.ne yapmam lazim kafamda çok tanıyorum sinirli gamsız biri oldum bunların yüzünden. Hic çocukları esirgemedim ondan.

Selam kpssye hazırlanan bir öğretmenim sevgilim atanmış bir öğretmen. Ciddi düşünüyoruz bana hiç baskı kurmazdi atansan da olur atanmasan da evlenelim derdi babam kizim atansin deyince bir anda bütün davranışları değişti sürekli ders çalışmam konusunda baskı kuruyor her gün ders çalışıyorum ama görmüyor bunu. Ara verdigimde bile biraz mola sürem uzasa senden birşey olmaz deyip çıkıyor çok bunaltıyor beni. Sürekli kural koymaya başladı önceden telefonda konuşurken kısıtlama yapmazdı şimdi ise on dakikadan fazla konuşmuyoruz sürekli bir baskı hissediyrum disari cikmama bile izin vermez oldu git gide degisyor ben onun gezmesine karismiyrum ama o bana böyle yapıyor böyle sıkma beni diyorum anlamıyor konuşmayı kesiyor hemen kaçıyor konuşmaktan. Niye boyle yaptığını çözemiyorum ama çok rahatsızım kural koymasından. Özellikle ders konusunda. Üstüme dusenin fazlasını yapıyorum ama çok stres yaptırıyor bna. Benim ona nasıl davranmam gerekiyor lütfen yardım istiyorum seviyorum her istediğini yapıyorum güvenini sarsacak birşey de yapmadım

Merhaba,
6,5 yıllık evliyim, 4, 5 ve 2 yaşlarında iki çocuğum var. Esimle yasam/yetişme tarzimiz, aile kültürümüz, hayata bakisimiz bastan beri uyusmuyor. Ben muhafazakar bir ailede büyüdüm, esimse rahat bir cevrede ve ailede büyümüş. Sorunumuz da alkol ve yalan.esimin evlenirken bana söylediği, alkol alan bir insan olduğu fakat beni tanıdıktan sonra bıraktığını, zaten benim gibi bir hayat istedigi idi.ben de ona cok guvendigimden,bu konuyu daha acmadim çünkü biraktim dediyse bırakmıştır diye düşünecek kadarguveniyordum.kisacasi, defalarca kuskulandim gec geldiği gecelerde, acikca sordum hep inkar etti hatta beni suclu cikardi,sonra ben agladim o uyudu. Hep dedim ki ne olur dürüst ol.alkol almana cok üzülürüm fakat geçer, ama yalana dayanamam.o hep dediki ben sana hiç yalan söylemedim. Ben de uzerine mi gidiyorum diyerek kendimi sucladim her defasında, ona inanmayi seçtim. Sonra bir gece yine alkollü geldiğinde itiraf etti,cok kotu kavga ettik, beni suçladı. Ertesi gün ben evi terkederek abime gittim. Bikac gün kaldim,yalvar yakar bin pişmanlık laflariyla beni inandirip eve götürdü. O aksam eve dondugumuzde yine dedim ki,anladım kendi hatalarımi da,biraz da yalana seni ben mecbur ettim belki baski yaptim.bundan sonra gizleme.hatta evde de icebilirisn deidm.o bana dediki ben böyle bir hayat istemiyorum sana söz veriyorum olmayacak daha dedi.(söz falan istemememe rağmen).yine o aksam hangi ortamlarda ictigini sordum, sadece bikac kez,iş stresinden dolayi arabada arkadaşıyla ictigini söyledi. Fakat aradan bir ay geçtikten sonra ben facede tesadüfen fotoğraflarını buldum, taverna ortamında ustelik.isyerinin düzenlediği moral gecesiymis.ve o gece ben ailemin yanindaydim, vatsap konusmalarina baktim benle sanki isyeirndeymis gibi mesajlasmis.baska ortamlarda da işyerinden kadın erkek arkadaslariyla da fotoğrafları vardi içerken. Hasili simdi yine beni kaybetmekten korktugu icin hep yalan soyledigini,pismanligini vs dile getiriyor ayrica şöyle bir sorun var,bunu hata olarak görmüyor.yani ben ylaan söyledin diye tavir koymasam o kendini de kandirmis yaptiginin makul oldugina inaniyor.o ictigi yer işyerine cok yakin olduğundan, ve birazdan işe gececeginden,bana oradayken isyeirndeymis gibi yazmasinin yalan olmadigini düşünüyor.ayni seyi eve yaklastiginda neredesin diye sordugumda evdeyim diyerek de yapıyordu. Ayrica benim tasvip etmeyecrgim bir seyi yaparken sanki bekar günlerinde oldugunu sanip beni hatirlamadigini söylüyor.ayrica dediğine göre o ortamlardan aslindq hic de keyif falan da almiyormus.kendine bipolar bozukluk tanısı koydu.ben ne yapacagimi bilmiyorum. Beni ve çocuklarını cok sevdiğini ilgilendiğini evine ailesine düşkün olduğunu, bizle vakit gecirmeye can atan fedakar bir baba ve es oldugunu soylemeliyim bu sebeple bir şans daha vermeli miyim, hic guvenmiyorum artik.ayrica kavgalarimizda sesi yükselen hakaret eden taraf ben olduğumdan, bilincaltinda benden böyle mi intikam aldi diye de düşünüyorum.simdi ondan is ve arkadas çevresini değiştirmesini istedim fakat bunu hemen yapamayacağını söyledi. Ayrica ailesiyle de bitmeyen sorunlarımız var ayrilmali mi son bir şans vermeli miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.