Evlilik Terapisi İşe Yarar mı?

evlilik terapisi işe yarar mı

Evlilik terapisi işe yarar mı? Evliliğinde sorun yaşayan çoğu çiftin, sorunlarının çözümü için bir evlilik terapistiyle görüşmeyi aklından geçirdiğinde düşündüğü ilk soru çoğunlukla budur. İkinci soru ise evlilik terapisi sürecinin ekonomik olarak kendilerini ne kadar zorlayacağı sorusudur. Bu soruları hem çevremizdeki hem de bizden evlilik terapisi desteği almak isteyen kişilerden sıkça duyuyoruz. 

Aslında dikkatli baktığımızda ikinci sorunun, birinci soruya olumsuz yanıt verilmesi ihtimali ile ilişkili olarak ortaya çıktığını görmekteyiz. Yani çiftler, evlilik terapisi için ödeyecekleri ücreti, olur da evlilik terapisi işe yaramazsa, boşa verdiklerini hissedecekleri endişesini taşımaktadırlar. Elbette hiç kimse cebindeki paranın boşa gitmesini istemez. Üstelik bu parayı mutluluk veya huzur ararken boşa verdiği hissini asla yaşamak istemez.

Bu problemin insanlar arasında sıkça yaşandığını gördüğüm için bu kısma biraz eğilmek ve evlilik terapisi ile ilgili bu noktayı kendi bakış açıma göre aydınlatmak istiyorum.

Evlilik Terapisi Neden Gerekli?

Evlilik terapisinin işe yarayıp yaramayacağı konusuna, evlilik terapisinin neden gerekli olduğunu sorusuyla başlamakta yarar var. Terapi sorunların çözülmez bir noktaya geldiğinde kişilerin destek aldığı bilimsel ve profesyonel bir destek sürecidir. Sorunlar başlamadan önce de elbette evlilik terapisi desteği alınabilir koruyucu ve önleyici bir hizmet olarak. Ancak ülkemizde ve aslında dünyanın her yerinde genelde insanlar sorunla karşılaştıklarında bu sürece girmektedirler.

Hatta sorunla karşılaştığında değil genelde sorun artık çözülemeyecek bir noktaya geldiğinde ve kişi ilişkisini artık yürütemeyecekmiş gibi hissettiğinde evlilik terapisitine başvurmaktadır. 

Peki çiftler evlilik terapisi sürecine başlayana kadar neler yapmaktadırlar? Ailelerine konudan bahsedip onların yardımı ile sorunun üstesinden gelmeye çalışmaktadırlar. Bazı danışanlar arkadaş çevresinden bu konuda destek almakta, yakın arkadaşlarından gelen tavsiyelere göre ilişkilerini düzenlemek için çabalamaktadırlar.

Kimi danışanlar internet ortamında, youtube, instagram gibi sosyal medya platformaları üzerinden uzmanların videolarını izleyip, yazılarını okuyup ilişkilerini düzeltmek istemektedirler. Tüm bu çabaların sonucunda eğer bir şeyler düzelmiyorsa ortaya üç yol çıkmaktadır:

Birinci yol ayrılık, ikinci yol aynen kabul edip katlanarak yaşamak, üçüncü yol ise evlilik terapisi desteği alıp ilişkideki problemleri çözmek. İşte bu noktada anlıyoruz ki evlilik terapisi, diğer yollar denendiğinde bir çözüm elde edilemediği için gerekli.

Ya Gittiğim Evlilik Terapisti Bana Yardımcı Olamazsa!

Aslında bu soru şu şekilde sorulmalıdır:

Ya gittiğim evlilik terapistinden yararlanamazsam!

Çünkü hiçbir evlilik terapisti çiftlerin ilişki sorunlarını çözme gücüne sahip değildir. Psikoterapi süreci destek alan kişilerin kendi yaşamlarındaki sorunları çözebilmeleri için onlara destek olunan, farkındalık oluşturulmasına yardım edilen, kişilerin kendilerinin bile farkında olmadıkları duygu, düşünce ve davranışları ile tanışmalarına aracılık yapılan bir süreçtir.

Aslında bu süreci hukuk alanındaki bir örnekle daha net anlatabilirim. Bir sorun nedeniyle başınızın belaya girdiğini ve hukuki bir sürecin içerisinde olduğunuzu düşünün. Yapacağınız ilk iş bir avukat bulmaktır. Avukata bütün sorunu anlatırsınız, hatalarınızı da anlatırsınız, haklı olduğunuz yanları da. Avukatınızın yaşadığınız problemi yok etmek veya mahkeme sürecini ortadan kaldırarak sizin sorundan kurtulmanızı sağlamak gibi bir gücü bulunmamaktadır.

Ancak size bazı tavsiyeler verir, sorun yaşadığınız kişilere karşı nasıl davranacağınıza ilişkin, mahkemede aleyhinize kullanılmaması için davranışlarınızda ne tür değişiklikler yapacağınıza ilişkin gibi. Eğer siz bu tavsiyelere uyar ve davranışlarınızı avukatınızın dediği gibi düzenlerseniz, her şey yasaların ön gördüğü şekilde ve en az zararı alacağınız biçimde sonlanır. Ama siz avukatınızın verdiği bilgilerin dışına çıkar, davranışlarınızı değiştirmekten uzak durursanız, o zaman mahkeme sürecinin sonunda istemediğiniz sonuçlarla karşılaşırsınız.

Psikoterapi süreci bir tavsiye verme süreci değildir.

Terapistler arkadaşlarınız gibi size “şunu yaparsan ilişkin düzelir” demezler. Çünkü tavsiyelerle davranış değiştirmek oldukça zordur. Ancak evlilik terapisti bu süreçte ilişkinizi analiz eder. İlişkinizde yaşadığınız sorunları ve muhtemel nedenlerini size gösterir. Sizin bütün psikolojik olanaklarınızı değerlendirilerek çözüm yolları oluşturulmaya çalışır.

Ayrıca evlilik terapisi sürecinde terapistiniz, oluşturulan çözüm yollarının ilişkinizde uygulanması ve ilişkinizi nasıl değiştirdiğini izlemektedir. Bu süreçte eğer sorunlarınızın çözümü için siz ve eşiniz aktif bir rol alır, yanlışlarınızla yüzleşmeyi kabul eder, davranışlarınızı değiştirmeye ve sorumluluk almaya gönüllü olursanız sonunda mutluluğu ve huzuru yakalamış olursunuz. 

Ben Evlilik Terapisinin Faydasına İnanıyorum Ama Yine de Çok Pahalı

Ekonomi her türlü hizmetin merkezinde yer alan bir kavram. Psikoterapi ve evlilik terapisi süreci de danışanlar açısından ekonomik yanı olan bir hizmet. Ancak bunun başka türlü olması da mümkün değil. Evlilik terapisi eğitimi ve bu alanda tecrübe sahibi olmak oldukça uzun bir zaman istiyor. Evlilik terapistleri sundukları hizmeti sürdürebilmek için işin ekonomik yanını gözetmek zorundadırlar.

Eğer sorunlara katlanarak ilişkinizi devam ettirmek istemiyorsanız kendinizi iyi hissetmek için saç yaptırmaya, mutlu hissetmek için pahalı kıyafetler, elektronik eşyalar almaya, arkadaşlarınızla kafa dağıtmak için bir yerlere gidip para harcamaya, dahası enerjinizi ve zamanınızı geçici olarak iyi hissettirecek şeylere yatırım yapmak yerine evlilik terapistine gitmeniz daha yararlı. Ayrıca evlilik terapisi sadece süreç esnasında ilişkinizdeki sorunları çözmenize yardımcı olmaz. Uzun vadede yararlanacağız kazanımlarla doludur. İlerde yaşayacağınız sorunların üstesinden gelmek için de size destek olur. Elbette sabreder ve kendinizi değiştirmek için çabalarsanız. 

Sonuç

Evlilik terapisi işe yarar mı? Meşhur bir fıkra var. Adamın biri terapiste gitmiş. Yatağa yattığında yatağın altında bir adam olduğunu hissettiğinden ve bu hissin onu uyutmadığından bahsetmiş. Terapist, bu sorunu çözebileceğini, haftada iki gün toplamda 6 ay boyunca kendisine gelmesi gerektiğini söylemiş. Ve her seans için 300 TL ödemesi gerektiğini belirtmiş. Adam parayı fazla bularak terapi odasından ayrılmış. Aylar sonra terapistle adam dışarda karşılaşmış ve terapist adama nasıl olduğunu sormuş. Adam iyi olduğunu, çıktıktan sonra yaşlı bir adamla karşılaştığını söylemiş. Yaşlı adamın kendisine “hayırdır üzgün görünüyorsun” diye sorduğunu ve kendisinin de sorununu anlattığını söylemiş. Terapist adama yaşlı adamın ne cevap verdiğini sormuş. Adam da, eğer yatağın altında birisi olduğunu hissediyorsan yatağın bacaklarını kes olsun bitsin dediğini söylemiş. Yatağın ayaklarını kestiğinden beri rahatça uyuduğunu da eklemiş.

Tabi bu bir fıkra. Keşke yatağın bacakları kesilince içimizdeki his kayboluyor olsaydı. Yatakları bacaksız imal ederdi insanoğlu, olup biterdi. Ne yazık ki insan denen meçhul basit bir iki tavsiye ile davranışlarını değiştiremiyor. Bu nedenle evlilik terapisi işe yarar mı sorusuna kesinlikle evet yarar cevabını verebiliriz. Dünya üzerinde milyonlarca kişi bu desteği almakta ve ilişki sorunlarının üstesinden gelmektedir.

Ve tabi evlilik terapisinden yararlananlardan belki de daha çoğu astrologlar, medyumlar gibi sundukları hizmetin bilimselliği tartışılır kişilerden destek almak için beklemektedir. Onlar bile “ilerde şöyle olacak, şu ayda tartışmayın, şu ayda ona sürpriz yap gibi” tavsiyelerle ilişkilerini yürütebiliyorsa, bilimsel olan, metodları ve sonuçları hem denetlenebilen hem de ıspatlanabilen terapi yaklaşımları ile yarar elde etmeniz neden imkansız olsun? Sağlıcakla kalın.

Yorum Yazmak İster misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Chat Kutucuğu
Yardıma ihtiyacın var mı?
Merhaba. Nasıl yardımcı olabilirim?