Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik terapisi nedir sorusuna cevap arıyorsanız bu makaleyi okuyabilirsiniz.
Evlilik terapisti için arayın: 05308858145

Bu yazıda evlilik terapisi nedir sorusunun cevabını bulacaksınız. Evlilik terapisi, evliliklerin çıkmaza girdiği, çatışmaların arttığı, iletişim problemlerinin evlilikte sıkça yaşanmaya başladığı durumlarda, evlilik terapisti ile problemlere çözüm arandığı bir süreçtir.

Bireysel psikoterapilerde olduğu gibi evlilik terapisi sürecinde de farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Kullanılan yönteme göre farklı teknikler uygulanabilmektedir.

Evlilik terapisi nedir sorusuna daha iyi yanıt verebilmek için aşağıdaki soruların cevaplarına değinmekte yarar bulunmaktadır. Evliliğinde problem yaşayan ve evlilik terapisti arayan kişilerin, evlilik terapisi sürecine ilişkin sordukları sorulardan bazıları şunlardır:

EVLİLİK TERAPİSİ” İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Evlilik terapisine gelmek için evli olmak gerekir mi?

Hayır.  Evlilik terapisi süreci evli olan veya evli olmasa da bir ilişki içindeki kişilerin yararlanabileceği bir süreçtir. Bu süreçte, ilişkide yaşanan problemlerin analizi yapılarak süreci katılan çiftlerin ilişkilerine dair bir farkındalık geliştirmeleri hedeflenmektedir.

Evlilik terapisine gelmek istiyorum ancak eşim katılmak istemiyor

İlişkide bir problemden bahsediliyorsa önemli olan bu problemi kimin başlattığı değil, ilişki içindeki kişilerin problemin sürmesine nasıl katkıda bulunduklarıdır.

İnsanlar evlilik terapisi sürecine, genellikle problemin kimde olduğunu öğrenmek için gelmek istemektedir.

Aslında problemi kimin başlattığını bulmaya çalışmak problemi çözmenin bir yolu değil, aksine problemin devam etmesine neden olan bir yanlıştır. İlişkide sadece sadece bir kişinin hatalı olduğu düşüncesi, problemi çözmeye yetmemektedir. Bu nedenle evlilik terapisi sürecine tarafların her ikisinin de katılması son derece yararlıdır.

Ancak eşlerden biri evlilik terapisi sürecine katılmayı reddediyorsa; diğer eş tek başına bu sürece katılabilir. İlişkisindeki problemlere ilişkin farkındalık geliştirdiğinde kişiler, ilişkilerindeki problemlerin çözüldüğünü görebilmektedir. Bunu sağlayan şey problemin çözümüne yönelik olarak, ilişkideki herkesin önce kendini değiştirmesi ilkesidir.

Karşınızdaki kişiyi değiştirmeye çalışmadan, kendinizi değiştirmeye odaklanmanız, problemi çözmek için atacağınız en büyük adımdır.

Evlilik terapisi sürecinde bireysel seanslar yapılmakta mıdır?

Bireysel seans yapılıp yapılmadığı, uygulanan yönteme göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı yöntemler çiftlerle bir arada görüştükten sonra ayrı ayrı bireysel seanslar yapılmasını; bazı yöntemlerse her zaman çiftlerle bir arada görüşülmesini gerekli görmektedir.

Burada önemli olan kişilerin sahip olduğu problemin çözümü için hangi yöntemle çalışılması gerektiğine karar vermektir. Eğer çiftlerin seanslara bireysel olarak katılmaları daha yararlı olacaksa, bireysel seanslar planlanmaktadır.

Evlilik terapisi süreci ortalama kaç seans sürmektedir?

Bireysel seanslarda olduğu gibi evlilik terapisinde de toplam seans sürelerini belirlemek oldukça güçtür. Çözüm, yaşanan problemin içeriğine göre kısa veya uzun süreli olabilmektedir.

Bazı problemler ortalama 8-10 seansta çözülebilmektedir. Bazı problemlerin çözümü minimum 20 seans gerektirebilmektedir. Bireysel ve kronik problemlerin yaşandığı ilişkilerde 20 seansın üzerinde de görüşme yapılması gerekli olabilmektedir.

Özetle maksimum seansı kestirmek oldukça zordur. Kronik problemlerin olmadığı, sadece karar alma zorluklarının yaşandığı, fiziksel şiddetin ve aşağılamanın olmadığı ve evlilik öncesi danışmanlık gibi durumlarda ortalama 8 veya 10 seansın yeterli olacağı kabul edilmektedir.

Ancak yine de verilen bu rakamların en az ortalama seans sayısı olduğu unutulmamalıdır.

Evlilik terapisti bu süreçte neye odaklanmaktadır?

Benim takip ettiğim yöntemde, evlilik terapisi sürecinde, evlilikte yaşanan problemlerin bir resminin ortaya konulması hedeflenmektedir. Bu, evlilik terapisinde birinci adımdır. İkinci adım tarafların, problemin ortaya çıkmasına ve sürmesine sağladıkları katkıyı ortaya koymaktır.

İlişki hiçbir zaman tek bir kişiden kaynaklanan problem nedeniyle kötüye gitmez.

İlişkiler birbirini tetikleyen uyum bozucu davranışlarla doludur ama evli kişiler genellikle birbirlerini değiştirmeye odaklanmaktadır. Şunu yapmasaydı bu duruma gelmezdik gibi ifadeler sorunlu ilişkilerde en sık duyulan ifadelerdir. Bu ifadelerde kişinin eşini değiştirmeye odaklandığını görüyoruz. Hâlbuki çözüm kişinin ilişkiye bizzat kendisinin hangi uyum bozucu katkıyı yaptığını görebilmekten geçmektedir.

Örneğin aldatılan bir eş, eşini kendisine daha fazla ilgi ve sevgi göstermeye zorlamak yerine; kendini daha güçlü hissetmeye, eşinin sevgisi olmadan da ayakta durabilmeye odaklandığında, daha kısa sürede toparlanabilmektedir.

Aldatılan eş, kendine odaklanmak ve daha güçlü hissetmenin yolunu aramak yerine; kurban rolünü benimseyerek etrafındaki kişilerden onay ve ilgi beklerse, sorunun devam etmesine katkıda bulunmuş olmaktadır.

Aslında aldatan kişiden bir beklenti içine girmek genellikle sorunun çözülmesine değil sürmesine neden olmaktadır. Bu konuda 2013 yapımı, Jean Paul Lilienfeld’in yönettiği Arretez Moi isimli filmin izlenmesini tavsiye ederim.

Evlilik terapisi nedir sorusuna daha ayrıntılı cevap almak isterseniz, aşağıdaki iletişim numarasından bana ulaşabilirsiniz.

Online Evlilik Terapisti

Online evlilik terapisi desteği almak istiyorsanız, ön görüşme ve randevu için bana ulaşabilirsiniz.

Chat Kutucuğu
Yardıma ihtiyacın var mı?
Merhaba. Nasıl yardımcı olabilirim?